Zbudowali fabrykę, chcą ją powiększyć

Katarzyna Kozińska
14-01-2004, 00:00

Hexal zamknął pierwszy etap inwestycji w Polsce. Działa już hurtownia leków, a za kilka miesięcy ruszy zakład produkcyjny.

Polski oddział niemieckiej firmy farmaceutycznej Hexal zakończył w Warszawie budowę kompleksu produkcyjno-handlowego. Na tę część projektu inwestor wydał 60 mln zł.

— Hurtownia już działa. Z rozpoczęciem produkcji musimy zaczekać jeszcze kilka miesięcy. Najpóźniej jesienią rozpoczniemy wytwarzanie na skalę przemysłową — zapewnia Andrzej Trzeciakowski, prezes Hexal Polska.

Zaczekać z decyzją

Zakład będzie wytwarzał tabletki i kapsułki. Zacznie od dziewięciu postaci trzech preparatów.

— Później przeniesiemy z Niemiec produkcję wszystkich leków, które sprzedajemy w Polsce. Obecnie są to 32 preparaty w około 100 postaciach. Ta lista będzie się rozszerzać — mówi.

Z czasem w całym kompleksie pracę znajdzie około 200 osób. Inwestor ocenia, że pierwszy etap projektu zwróci się po siedmiu latach. Hexal ma jednak w planach rozwinięcie inwestycji — za kolejne 45-60 mln zł zamierza rozbudować fabrykę leków.

— Ale dopiero za 3-5 lat. Decyzja zależy od osiągniętych efektów działalności w Polsce — dodaje Andrzej Trzeciakowski.

Być albo nie być

Do budowy własnego zakładu Hexal przymierzał się ponad dwa i pół roku. Spółka nadal nie ma pewności, czy inwestycja w Polsce nie odbije się czkawką. Hexal jest jedną z firm, którym fiskus zarzuca nadużycia finansowe w imporcie leków do Polski. Nałożenie kary może doprowadzić nawet do likwidacji przedsiębiorstwa.

Zagraniczne firmy farmaceutyczne dotychczas zainwestowały w produkcję w Polsce ponad 905 mln USD. Najnowsze projekty dotyczą głównie wprowadzania na rynek nowych preparatów. Coraz więcej przedsiębiorców inwestuje również w działalność badawczą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zbudowali fabrykę, chcą ją powiększyć