Zbyt szybkie konsultacje społeczne

PAP
02-11-2012, 06:55

Sędziowie alarmują, że konsultowanie projektów aktów prawnych na ostatni moment stało się praktyką Ministerstwa Sprawiedliwości – donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

MS niemal wszystkie projekty rozporządzeń czy ustaw przesyła sędziom w tak krótkim terminie, że nie mają możliwości ich przeczytać – mówi sędzia Rafał Puchalski, wiceszef Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Jak podkreśla, tym bardziej nie mają czasu na przygotowanie i opracowanie rzetelnych uwag do propozycji resortu.

MS przekonuje jednak, że nie ma konsultacji na ostatnią chwilę. Jak mówi rzeczniczka resortu Patrycja Loose, zwykle zakreślany jest termin ok. 3 tygodni na przesłanie przez sąd ewentualnych uwag.

Według ekspertów, problem można rozwiązać wprowadzając sztywne terminy, które obligowałyby ministerstwa do konsultowania projektów w rozsądnym czasie. "Na dziś pozostaje nam krytyka takich praktyk i występowanie do ministrów czy do premiera, aby wyciągnęli konsekwencje polityczne" – mówi prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista z SWPS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Zbyt szybkie konsultacje społeczne