ZCh Police mogą rozważyć podniesienie prognozy po wynikach III kw.

ISB
opublikowano: 16-08-2007, 17:31

Zakłady Chemiczne Police, które w połowie czerwca podniosły prognozę zysku netto na 2007 rok o 114,5% do 81,0 mln zł, mogą rozważyć ponowne jej podniesienie po rezultatach trzeciego kwartału, wynika z  czwartkowych wypowiedzi przedstawicieli spółki.

"Trzeci kwartał jest najsłabszym okresem w roku. Jeśli okaże się, że zmieścimy się w założeniach budżetu, to pochylimy się nad tematem [podwyższeniem prognozy-przyp. ISB]" - powiedział w czwartek prezes Polic Ryszard Siwiec.

Prezes dodał, że po pierwszym półroczu Police zrealizowały 82% prognozy na poziomie zysku netto i 51% na poziomie przychodów.

Siwiec podkreślił, że zmiana prognozy będzie zależeć także od rozmów z kontrahentami spółki. Nie chciał jednak zdradzić o jakie rozmowy chodzi.

Trzeci kwartał jest tradycyjnie najsłabszym okresem roku, gdyż w tym czasie spada zapotrzebowanie na produkty spółki oraz przeprowadza się kosztowne remonty.

Obecna prognoza zakłada, że Police wypracują 81 mln zł zysku netto, przy 1.742 mln zł przychodów ze sprzedaży.

W prognozie założono wzrost cen gazu o 5%, jednak z ostatnich zapowiedzi PGNiG wynika, że do tej podwyżki nie dojdzie. Przedstawiciele Polic informują jednak, że brak wzrostu kosztów gazu może zostać jednak "zjedzony" poprzez niższą sprzedaż amoniaku. Na razie spółka zaprzestała sprzedaży eksportowej tego produktu z powodu niskiego poziomu cen.

W założeniach do prognozy przyjęto też, że średni kurs PLN/EUR w II półroczu wyniesie 3,75 (wobec 3,79 w poprzedniej prognozie), kurs PLN/USD - 2,78 (wobec 2,98).

Grupa ZCh Police miała narastająco w I-II kw. 2007 roku 73,36 mln zł zysku wobec 12,49 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 886,53 mln zł wobec 853,69 mln zł.

W ujęciu jednostkowym, narastająco w I-II kw. 2007 roku spółka miała 66,11 mln zł zysku netto wobec 12,55 mln zł zysku rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / ZCh Police mogą rozważyć podniesienie prognozy po wynikach III kw.