ZCh Police otrzymują pełne dostawy gazu od PGNiG

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-02-2006, 20:21

Zakłady Chemiczne Police otrzymują już 100 proc. swojego standardowego zapotrzebowania na gaz od Przedsiębiorstwa Górnictwa Naftowego i Gazu (PGNiG) - poinformowało w czwartek biuro prasowe spółki.

Zakłady Chemiczne Police otrzymują już 100 proc. swojego standardowego zapotrzebowania na gaz od Przedsiębiorstwa Górnictwa Naftowego i Gazu (PGNiG) - poinformowało w czwartek biuro prasowe spółki.

Zakłady używają gazu jako surowca jedynie do produkcji amoniaku, z którego następnie wytwarzane są nawozy wieloskładnikowe i mocznik. Jak podkreślił prezes spółki Mirosław Bachórski, mimo mniejszych dostaw gazu bez zakłóceń funkcjonowały instalacje produkcyjne nawozów wieloskładnikowych, mocznika i bieli tytanowej. "Przesunęliśmy jednie w czasie realizację kontraktów na sprzedaż amoniaku" - dodał.

Zarząd Polic nie przewiduje, aby styczniowe perturbacje w dostawach tego surowca miały wpływ na jej tegoroczne wyniki firmy.

Bachórski zapewnił, że zmniejszone dostawy gazu trwały na tyle krótko, że Police nie będą miały kłopotów z nadgonieniem produkcji.

PGNiG ograniczyło od 23 stycznia dostawy gazu do pięciu największych przedsiębiorców przemysłowych (w tym do ZCh Police) ze względu na niskie temperatury i wynikające z tego bardzo duże zużycie surowca oraz częściowe zmniejszenie dostaw gazu z kierunku ukraińskiego.

W związku z tym Police otrzymywały przez jakiś czas od PGNiG zaledwie 60 proc. gazu. Pozwalało to spółce na produkcję amoniaku na poziomie niezbędnym do utrzymania pełnej produkcji nawozów oraz do uzupełniania zapasów amoniaku w magazynach. W porozumieniu z partnerami handlowymi firma przesunęła w czasie realizację kontraktów na sprzedaż amoniaku. Potem PGNiG stopniowo, co parę dni, zwiększało dostawy gazu o 10 proc. 

Police są jedną z największych firm chemicznych w Polsce, zaliczanych do grupy podmiotów tzw. Wielkiej Syntezy Chemicznej. W 1995 r. firma została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W lipcu 2005 r. debiutowała na warszawskiej giełdzie. Zatrudnia 2,8 tys. osób. ZCh Police produkują, oprócz wieloskładnikowych nawozów sztucznych, biel tytanową, amoniak, kwas fosforowy i siarkowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / ZCh Police otrzymują pełne dostawy gazu od PGNiG