ZCh Police podtrzymują prognozę zysku netto 2005 r.

Internet Securities
opublikowano: 04-11-2005, 13:53

Zakłady Chemiczne Police SA podtrzymują prognozę wypracowania zysku netto w wysokości 99,5 mln zł w 2005 roku, pomimo słabszego trzeciego kwartału, poinformował prezes spółki Mirosław Bachórski w piątek.

Zakłady Chemiczne Police SA podtrzymują prognozę wypracowania zysku netto w wysokości 99,5 mln zł w 2005 roku, pomimo słabszego trzeciego kwartału, poinformował prezes spółki Mirosław Bachórski w piątek.

„Na dzień dzisiejszy zarząd podtrzymuje prognozę osiągnięcia 99,5 mln zł zysku netto w 2005 roku, mimo tego, że zaawansowanie wynosi 63% w stosunku do planu” – powiedział Bachórski w piątek na spotkaniu z dziennikarzami.

W piątek rano Police podały, że po trzech kwartałach 2005 roku spółka miała 63,29 mln zł zysku wobec 82,09 mln zł zysku rok wcześniej.

„Prognozy wyników czwartego kwartału upoważniają nas do tego, żeby podtrzymać naszą prognozę roczną” – powiedział prezes.

Dodał, że spółka podsumowała już październik 2005 roku i wie, na jakim poziomie zamknie listopad i grudzień.

Aby osiągnąć prognozę Police powinny zarobić netto ponad 36 mln zł w czwartym kwartale 2005 roku wobec ok. 7 mln zł zysku wypracowanego w ostatnim kwartale 2004 roku.

„W czwartym kwartale nie będziemy prowadzić procesu remontowego, który jest bardzo kosztowny i w związku z tym będzie zapewniona wyższa dochodowość” – podkreślił prezes.

Dodał, że czwarty kwartał jest z natury bardziej opłacalny, ponieważ rośnie wówczas sprzedaż krajowa, a produkty są sprzedawane z większą marżą.

„Istotne jest także to, że w tym okresie, zwłaszcza w listopadzie i grudniu oraz w styczniu są dokonywane zakupy nawozów wieloskładnikowych, także sprzedawanych z wyższą marżą” – podkreślił.

Bachórski powiedział, że spółka ma już praktycznie do końca roku sprzedaną całą produkcję mocznika i amoniaku. „Wiemy, ile, za ile i kiedy to sprzedamy” – dodał.

Prezes Polic zapowiedział też, że zysk w 2006 roku będzie w okolicach wykonania tego roku i taka sytuacja – uzyskiwanie netto 80-100 mln zł rocznie – powinna utrzymać się do zakończenia programu inwestycyjnego planowanego na koniec 2008 roku.

Członek zarządu Polic odpowiedzialny za finanse, Andrzej Kurowski powiedział, że wyraźne „skoki” w przychodach i zysku pojawią się dopiero po 2008 roku, po zrealizowaniu programu inwestycyjnego.

„W naszych prognozach przewidujemy, że nasze możliwości w zakresie generowania dochodu wzrosną dwukrotnie” – powiedział.

ZCh Police są jedną z największych firm chemicznych w Polsce, zaliczanych do grupy podmiotów tzw. Wielkiej Syntezy Chemicznej (WSCh). Spółka jest wiodącym w Polsce producentem wieloskładnikowych nawozów mineralnych dla rolnictwa i jedynym w naszym kraju wytwórcą bieli tytanowej (dwutlenku tytanu) oraz producentem amoniaku, kwasu fosforowego i siarkowego.(ISB)

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / ZCh Police podtrzymują prognozę zysku netto 2005 r.