Zdania w obrębie RPP podzielone, ale analitycy utrzymują prognozy co do podwyżek stóp

Internet Securities
opublikowano: 25-10-2006, 18:30

Zarówno komunikat po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP), jak i wypowiedzi członków RPP na konferencji prasowej wskazują na to, że RPP jest podzielona w opiniach co do podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie. Jednocześnie, oceniają ekonomiści, nie ma przesłanek, by zmieniać obecnie prognozy co do podwyżek stóp procentowych.

Zarówno komunikat po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP), jak i wypowiedzi członków RPP na konferencji prasowej wskazują na to, że RPP jest podzielona w opiniach co do podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie. Jednocześnie, oceniają ekonomiści, nie ma przesłanek, by zmieniać obecnie prognozy co do podwyżek stóp procentowych.

„Z technicznego punktu widzenia, w świetle nowej projekcji inflacji, RPP powinna zdecydować się na podwyżki stóp procentowych” – ocenia Nora Szentivanyi z JP Morgan Chase.

„Ale fakt, że tego nie uczyniła, może świadczyć o tym, iż większość członków RPP nie jest w pełni przekonana, że inflacja w 2007 roku będzie znacząco wysoka, albo, że przekroczenie celu inflacyjnego będzie spowodowane jedynie szokami podażowymi, które z kolei nie wymaga natychmiastowej reakcji Rady” – czytamy dalej w raporcie.

Jednocześnie zaznacza, że mając w pamięci rok 2004, RPP będzie ostrożna w podnoszeniu stóp procentowych na skutek inflacji spowodowanej przez czynniki jednorazowe.

Podobnego zdania jest Mateusz Szczurek z ING Banku Śląskiego.

„Sugestie, które zostały wysunięte pod koniec konferencji prasowej wyraźnie wskazują, że na dzisiejszym posiedzeniu pojawiły się głosy za podwyżką stóp procentowych” – powiedział Szczurek.

„Jednocześnie nie ma powodów, by zmieniać prognozy podwyżek stóp procentowych. Bo jeśli układ decyzyjny za podwyżkami stóp procentowych nie miał większości obecnie, to dlaczego miałby się zmienić na następnym posiedzeniu” – dodał.

RPP postanowiła utrzymać w październiku stopy procentowe na dotychczasowych poziomach, mimo że październikowa projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego (NBP) przewiduje wzrost ścieżki inflacyjnej wobec poziomu przewidywanego w lipcu.

W tym roku RPP dwukrotnie obniżała stopy procentowe – łącznie o 50 pb w przypadku głównej stopy referencyjnej, która wynosi obecnie (od 1 marca) 4,00%. (ISB)

Dagmara Leszkowicz

dag/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zdania w obrębie RPP podzielone, ale analitycy utrzymują prognozy co do podwyżek stóp