Zdecydowana poprawa w pierwszych raportach

Maciej Zbiejcik
09-02-2004, 00:00

Powiało optymizmem po publikacji pierwszych wyników za 2003 r. Raporty przekazało 17 spółek, z czego aż 12 poprawiło przychody, a 14 — wzrost zysku netto. To sugerowałoby, że spółki najgorsze czasy mają już za sobą. Z poważnymi wnioskami trzeba jednak poczekać. Z reguły pierwsi podają dane ci, co mają się czym pochwalić, ostatnio: Kęty, LPP, Cersanit, Dębica oraz Sokołów.

Prawdziwym hitem był raport Sokołowa. Mięsny holding osiągnął ponad 1 mld zł przychodów oraz 18 mln zł czystego zysku. To najlepszy wynik mięsnej grupy od momentu fuzji z Jarosławiem, Farm Foodem oraz Mięstarem (w 2000 r.). Rekordowy pod tym względem był także IV kw., w którym sprzedaż wyniosła 311,6 mln zł. Nigdy wcześniej kwartalne przychody spółki nie osiągnęły nawet 270 mln zł. Zysk operacyjny zbliżył się do 27 mln zł. Z tego w IV kw. firma wypracowała prawie 9 mln zł, tyle samo, ile w całym 2002 r.

Inwestorów nie zawiodły Kęty, LPP, Dębica i Cersanit. Wynikami za 2003 r. udowodniły, że nieprzypadkowo zaliczane są do najszybciej rozwijających się giełdowych przedsiębiorstw średniej wielkości. LPP oraz Kęty, których akcje w ubiegłym roku zdrożały odpowiednio o 186 i 165 proc., z nawiązką zrealizowały prognozy. Gdański dystrybutor odzieży zarobił na czysto w ubiegłym roku 33,6 mln zł, co jest wynikiem lepszym o ponad 80 proc. niż w 2002 r. i o 2,6 mln zł wyższym od prognoz. Na ten rok spółka zapowiada 30-proc. dynamikę zysków. Także lider krajowego przetwórstwa aluminium przekroczył własne prognozy i szacunki analityków. Dzięki niezwykle udanemu finiszowi w IV kw. (wzrost zysku netto o 111 proc.) Grupa Kęty zdołała w całym zeszłym roku zarobić netto prawie 70 mln zł. W planach zarządu było 65 mln zł. Prognozy na ten rok zakładają 87 mln zł. W 2003 r. tyle samo co Kęty zarobił Cersanit. Dla kieleckiego producenta wyposażenia łazienek to dwukrotne zwiększenie zysku w porównaniu z 2002 r. O ponad 30 proc. zwiększył przychody ze sprzedaży. Tak dobre wyniki zaskoczyły analityków. Prowadzone przez Cersanit inwestycje pozwalają liczyć na dalszą poprawę.

Wyniki Rolimpexu za 2003 r. wpisują go do grona najdynamiczniej rozwijających się spółek. Warszawski holding, który specjalizuje się w produkcji pasz, przede wszystkim zadbał o wzrost zysku. W IV kwartale grupa zarobiła na czysto o ponad 225 proc. więcej niż rok wcześniej. Cały zeszły rok zakończyła blisko 100- -proc. dynamiką. Za tak dobrymi wynikami Rolimpexu stoi między innymi wyraźna redukcja kosztów ogólnego zarządu (w IV kwartale spadek o 30 proc.). Równie ważny okazał się monitoring pozostałych kosztów oraz udana inkorporacja spółek zależnych. Sporo dobrego można powiedzieć także o wynikach Unimilu. Małopolska spółka w 2003 r. aż o ponad tysiąc proc. poprawiła wynik netto. Jednak spora w tym zasługa niskiej bazy z 2002 r.

Ale nie wszyscy mogą pochwalić się dobrymi danymi za 2003 r. Wpadkę zanotowało Świecie. Największy krajowy producent papieru zarobił w IV kw. dużo mniej, niż oczekiwali analitycy. 21,3 mln zł to jedna trzecia zysku sprzed roku (58,8 mln zł). Przyczyną gorszych wyników jest spadająca cena papieru i droższe drewno do jego produkcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zdecydowana poprawa w pierwszych raportach