Zdemotywowani menedżerowie FAM

KSA
23-11-2007, 00:00

Program

motywacyjny w spółce może

zostać odwołany. Decyzja

zapadnie na walnym

na początku grudnia.

Sytuacja na giełdzie, szczególnie jeśli chodzi o małe i średnie spółki, sprawiła, że program motywacyjny firmy produkującej odlewy i nakładającej powłoki cynkownicze nie ma właściwie racji bytu. W maju akcjonariusze FAM zadecydowali o przyznaniu zarządowi i kierownictwu opcji objęcia akcji spółki pod warunkiem spełnienia konkretnych kryteriów dotyczących wyników finansowych i wyceny. Niektóre z tych założeń są teraz bardzo mało realistyczne.

— Nasz program menedżerski zakładał bardzo wyśrubowane parametry rynkowe, najbardziej restrykcyjne wśród wszystkich istniejących polskich programów opcyjnych. Gdyby nie aż tak drastyczna zmiana na giełdzie, byłyby jednak realne — mówi Piotr Janczewski, prezes FAM.

Jeden z warunków programu motywacyjnego dotyczy wyceny spółki. Średnia miesięcznych stóp zwrotu z akcji FAM ma być wyższa od stóp zwrotu z indeksu WIG o 4 punkty procentowe. Tymczasem kurs FAM zachowuje się gorzej od rynku. W tej sytuacji raczej nie ma szans, by zarząd i kierownictwo spółki mogły w przyszłym roku objąć nieco ponad 0,75 mln motywacyjnych akcji serii C po cenie 3 zł.

Drugi warunek dotyczy wyników finansowych: EBITDA ma wynieść 18,4 mln zł.

— To założenie na pewno spełnimy — uspokaja Piotr Janczewski.

O dalszych losach programu motywacyjnego zadecyduje NWZA FAM zwołane na 7 grudnia. Zarząd obiecuje zaprezentować wtedy jeszcze raz szczegóły programu na tle innych obowiązujących na rynku, żeby przekonać akcjonariuszy, że poprzeczka była ustawiona zbyt wysoko.

— Program nie może już spełnić swojej podstawowej funkcji motywacyjnej, więc moim zdaniem, powinien zostać uchylony, ale zadecydują o tym akcjonariusze — mówi Piotr Janczewski.

Grudniowe NWZA ma też wyrazić zgodę na sprzedaż akcji własnych FAM. Walory, stanowiące około 0,3 proc. kapitału spółki, trafią zapewne do konkretnych inwestorów — nie zostaną sprzedane na giełdzie. Czemu nie będą umorzone? Prezes przekonuje, że sprzedaż za gotówkę to korzystniejsze rozwiązanie dla spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zdemotywowani menedżerowie FAM