Zdrojewski: Znoszenie abonamentu powinno odbywać się stopniowo

IAR
opublikowano: 01-03-2008, 16:48

Znoszenie opłat abonemantowych powinno odbywać się stopniowo - uważa minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Według niego, najpilniejszą sprawą jest zwolnienie z opłat abonamentowych emerytów i  rencistów.         

Całkowite zniesienie opłat abonamentowych jest możliwe - zdaniem ministra Zdrojewskiego - tylko wtedy, kiedy będzie znany alternatywny sposób dofinansowania mediów publicznych.          

W tej chwili o zniesieniu abonamentu nie można mówić, ponieważ nie ma takiego projektu. "Na pewno nie zmieniamy zdania jeżeli chodzi o jedną kwestię: abonament jest daniną publiczną, źle skonstruowaną" - mówi minister Zdrojewski podkreślając jednocześnie, że dotyczące abonamentu przepisy obowiązują i trzeba go płacić.          

Zdaniem ministra Zdrojewskiego zwolnienie z opłat abonamentowych najuboższej grupy czyli emerytów i rencistów nie spowoduje znaczącego spadku wpływów, nie wiąże się więc z potrzebą natychmiastowej kompensacji tej sumy. Minister zauważył, że wpływy z opłat abonamentowych powinny wynosić około 700 do 800 milionów złotych, a nie wiadomo czy w tym roku wyniosą 350 milionów. "Jeżeli z tych środków ubędzie od 10 do 15 procent - nie będzie to duże uszczuplenie" - uważa minister Zdrojewski zwracając uwagę, że jeśli ustawa wejdzie w życie - nie będzie obejmowała całego roku.         

Minister dodał, że to czy będzie rekompensata czy nie - jest sprawą otwartą" a jak będzie rozstrzygana - zobaczymy" - powiedział minister.        

Projekt ustawy zwalniającej emerytów i rencistów z abonamentu ma zostać złożony w Sejmie w nadchodzącym tygodniu. Zapowiedział to premier Donald Tusk podczas niedzielnych obrad Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej.

IAR

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu