Zdrowsza wątroba, bezpieczniejsza jazda

PROF. ANATOL PANASIUK, hepatolog, Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM w Białymstoku
opublikowano: 08-03-2017, 22:00

Zaburzenia świadomości kierowców są przyczyną wielu wypadków drogowych. Przy czym alkohol i środki odurzające to nie jedyne czynniki zmieniające świadomość.

Często zapominamy o tym, że również kierowcy z marską wątrobą, chorzy na encefalopatię wątrobową, są niebezpieczni i stanowią realne zagrożenie dla siebie i dla innych uczestników ruchu, przyczyniając się do zwiększania liczby wypadków.

Czym jest encefalopatia wątrobowa? Marskość wątroby w Polsce najczęściej jest spowodowana nadużywaniem alkoholu oraz wirusami wzw B i C. W marskości u większości osób występują zaburzenia psychoruchowe, które przejawiają się zaburzeniami koncentracji i zmniejszoną szybkością reakcji na bodźce z otoczenia. Encefalopatia jest przewlekłą chorobą, której początkiem jest minimalna encefalopatia bez zaburzeń świadomości, a końcem śpiączka wątrobowa. W grupie chorych na nią ryzyko wypadków drogowych jest duże. W Polsce, niestety, brak badań dotyczących tej problematyki.

Kierowcy z marską wątrobą, chorzy na encefalopatię wątrobową, są niebezpieczni i stanowią realne zagrożenie dla siebie i dla innych uczestników ruchu.

Encefalopatia wątrobowa obejmuje całą gamę zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych, dotyczących sfery intelektualnej, poznawczej i osobowości. Najprościej dzielimy ją na ukrytą i jawną. Kierowcy z encefalopatią mają wolniejszy refleks i potrzebują dłuższego czasu na podjęcie decyzji, co skutkuje zwiększeniem liczby wypadków. Jawna encefalopatia, stopnia pierwszego i wyżej, cechuje się widocznymi objawami neurologicznymi — zaburzeniami rytmu snu i czuwania, zapominaniem, trudnościami w liczeniu, pobudzeniem, euforią, słowotokiem. W stadium drugim występuje dezorientacja, zaburzenia osobowości, nieadekwatne zachowania, senność, splątanie, otępienie, urojenia. Chory ma problem z zadbaniem o siebie, płaceniem rachunków, wyrażaniem swoich myśli, zapomina podstawowe słowa. Wraz z postępem choroby przestaje rozpoznawać bliskie osoby i okolicę, w której mieszka, często się gubi, nie pamięta, jak wrócić do domu. Taka osoba przestaje być samodzielna, wymaga ścisłej opieki lekarskiej w warunkach szpitalnych i częstych wizyt kontrolnych.

Czy można wyleczyć encefalopatię wątrobową? Jedyną metodą całkowitego wyleczenia chorego jest przeszczep wątroby. U pacjenta zakwalifikowanego do transplantacji odpowiednie leczenie, trwające sześć miesięcy i dłużej, wdrożone i monitorowane w klinice przez specjalistę hepatologa, w stadium pierwszym i drugim encefalopatii poprawia stan pacjenta, zmniejsza liczbę hospitalizacji i poprawia zachowanie chorego w ruchu ulicznym. Skutkuje to zmniejszeniem liczby wypadków na drogach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PROF. ANATOL PANASIUK, hepatolog, Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM w Białymstoku

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu