Zdrowy układ Zdrovitu i Sopharmy

ET
opublikowano: 05-10-2007, 00:00

Zdrovit chce uzupełnić portfolio o leki na receptę. Z bułgarskiej fabryki. Bułgarom zaoferuje w zamian specyfiki sprzedawane bez recepty.

Zdrovit chce uzupełnić portfolio o leki na receptę. Z bułgarskiej fabryki. Bułgarom zaoferuje w zamian specyfiki sprzedawane bez recepty.

Natur Produkt Zdrovit jest już po słowie z Sopharmą, bułgarską firmą farmaceutyczną, notowaną na giełdzie w Sofii, w sprawie utworzenia joint venture. Dokumenty zostały podpisane w piątek.

— Sprawa nie jest przesądzona, a droga do zawarcia umowy daleka. Niemniej jednak uważamy, że projekt jest bardzo interesujący — mówi Tomasz Purwin, prezes Zdrovitu, który uchyla się od podania szczegółów biznesu z Bułgarami.

Wyjaśnia tylko, że Zdrovit interesuje się bardzo rynkiem leków wydawanych na receptę. Teraz ma w ofercie rozpuszczalne witaminy, z których jest najbardziej znany, oraz inne preparaty z rodziny OTC, czyli takie, które można kupić bez recepty. Teraz chciałby uzupełnić swoją apteczkę o leki zapisywane przez lekarzy. Stąd wziął się pomysł wspólnego przedsięwzięcia z bułgarską spółką, gdyż posiada ona w portfolio szereg farmaceutyków na receptę. Zdrovit miałby się zająć ich dystrybucją w Polsce, a docelowo także produkcją w kooperacji z Sopharmą. Bułgarzy są bowiem mocno zainteresowani zagranicznymi rynkami. Sopharma podała niedawno, że zamierza zwiększyć udziały z eksportu w całej sprzedaży z 50 proc. w 2006 r. do 60 proc. w tym roku.

Układ działałby w obie strony: Bułgarii trafiłyby się witaminy i inne specyfiki Zdrovitu.

Obsługą interesu miałoby zająć się joint venture. Sopharma podała, że większość udziałów będzie należeć do Bułgarów. Tomasz Purwin nie chce wypowiadać się na temat parytetu udziałów, stwierdza tylko, że spółka zostanie zarejestrowana w Polsce.

Wszystkie szczegóły co do wspólnego biznesu mają zostać dograne do momentu debiutu Sopharmy na warszawskiej giełdzie, który planowany jest na początek przyszłego roku.

Natur Produkt Zdrovit jest polsko-niemiecką spółką, w której połowę udziałów ma czterech obywateli Polski, a połowę niemiecka firma Dr. Theiss Naturwaren. Sopharma to czołowy producent leków w Bułgarii i jedna z największych spółek na sofijskiej giełdzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy