Zdrożały tylko dwuletnie obligacje

Kamil Zatoński
22-02-2005, 00:00

Wczoraj na rynku papierów dłużnych nastroje się uspokoiły. Rentowności poruszały się w wąskich przedziałach. Pod koniec notowań dochodowość dwuletnich papierów sięgnęła 5,66 proc. i była zaledwie o 2 pkt baz. niższa niż na otwarciu. Krótki koniec krzywej i tak jednak zyskał relatywnie najwięcej, co było konsekwencją udanego dla Ministerstwa Finansów przetargu bonów rocznych.

Na aukcji resort finansów upłynnił papiery za 0,8 mld zł. Popyt prawie pięciokrotnie przekroczył podaż. Znacznie — bo aż o 20 pkt baz., do 5,84 proc. — spadła rentowność, co jednak łatwo wytłumaczyć tym, że tydzień temu inwestorzy nie znali jeszcze zaskakujących danych o inflacji w styczniu.

Stabilniej zachowywały się rentowności pięcio- i dziesięcioletnich obligacji. O godz. 16.10 wynosiły one 5,68 i 5,66 proc. Spokój na rynku po części spowodowany był zamknięciem giełd w USA, a poza tym po silnych wzrostach w ubiegłym tygodniu gracze wyczekują na komentarz po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Nadzieje na obniżki stóp są bowiem duże, ale niewykluczone, że mocno przesadzone, zważywszy na dużą ostrożność, z jaką członkowie RPP odnosili się do ostatnich danych o inflacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zdrożały tylko dwuletnie obligacje