Zdrożeją usługi komornicze

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
opublikowano: 23-12-2008, 00:00

PKPP Lewiatan z niepokojem przyjęła projekt rozporządzenia ministra finansów wprowadzający nowe obciążenie finansowe dla przedsiębiorców korzystających z usług komorników. Projekt nie był bezpośrednio konsultowany ze środowiskiem przedsiębiorców. Opłatę poniesie nie komornik, jak twierdzi resort, ale wierzyciel (w przypadku bezskutecznej egzekucji) lub dłużnik (przy skutecznej egzekucji). Trzeba pamiętać, że 60-80 proc. egzekucji na rzecz przedsiębiorców jest nieskuteczna, czyli będzie to opłata dodatkowa.

Wzrosną koszty egzekucji. Np. przy egzekucji spraw do kwoty 1500 zł średnie koszty bezskutecznej egzekucji ponoszone przez wierzyciela wzrosną o 25 proc. Projektowane wysokości opłat (50 zł za informację telefoniczną i 60 zł za informację pisemną) są naszym zdaniem drastycznie niewspółmierne do faktycznych kosztów udzielenia takiej informacji. Dla porównania, skierowanie do sądu przeciętnego pozwu z roszczeniem na kwotę do 1500 zł to opłata podstawowa w wysokości 30 zł, przy czym rozpoznanie pozwu wymaga niewątpliwie znacznie wyższych kwalifikacji i większego nakładu pracy niż udzielenie informacji o koncie bankowym dłużnika.

Zwracamy się zatem z apelem o pilne urealnie- nie kosztów udzielania wspomnianych informacji komornikowi i nieobciążanie przedsiębiorców oraz innych wierzycieli drastycznie wysokimi kwotami opłat. Opłaty w proponowanej wysokości nie mają żadnego uzasadnienia.

Polska Konfederacja

Pracodawców Prywatnych

Lewiatan

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane