Ze smartfonem złożysz podpis bez użycia długopisu

Materiał partnera
opublikowano: 08-11-2017, 14:48
aktualizacja: 08-11-2017, 14:54

Każdy przedsiębiorca podpisuje dziennie kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt różnych dokumentów. Faktury, umowy, zlecenia, oferty, upoważnienia, dokumentacja przetargowa. I chociaż elektroniczny podpis funkcjonuje na rynku już od kilkunastu lat, nigdy wcześniej jego stosowanie nie było tak proste.

Podpis w chmurze

Do niedawna złożenie podpisu elektronicznego wymagało konieczności użycia komputera z dodatkowym urządzeniem w postaci tokena lub czytnika i karty. Stosowanie e-podpisu przez urządzenia mobilne takie jak smartfon czy tablet było niemożliwe. Mobilny podpis technologiczny znacznie ten proces ułatwia. Firma Asseco Data Systems niedawno wprowadziła SimplySign, który jest pierwszym zdalnym podpisem kwalifikowanym na polskim rynku. Dzięki zastosowaniu technologii chmury, dokumenty można już podpisywać w dowolnym miejscu i czasie, wystarczy smartfon lub tablet i dostęp do internetu.

Podpis kwalifikowany na równi z odręcznym

Można nim opatrzyć każdy dokument. Pod względem prawnym będzie wtedy równorzędny z podpisem złożonym odręcznie – zarówno w Polsce, jak i na terenie całej Unii Europejskiej (dzięki rozporządzeniu eIDAS). To szczególnie ważne dla przedsiębiorców, którzy biorą udział np. w międzynarodowych przetargach. W przypadku zamówień publicznych realizowanych na terenie Polski podpisanie dokumentacji za pomocą elektronicznego podpisu kwalifikowanego jest koniecznością.

Bezpieczeństwo

Kwalifikowanego e-podpisu nie da się podrobić. Chmurowy podpis złożony na smartfonie zapewnia więc ten sam poziom bezpieczeństwa w sieci, co szyfrowane połączenia internetowe stosowane np. w e-bankowości. W przypadku SimplySign, bezpieczeństwo przesyłanych w ten sposób danych i zgodność tego rozwiązania z przepisami UE potwierdziły audyt Ministerstwa Cyfryzacji i niemieckiej organizacji TÜViT.

Szybciej i taniej

Poza możliwością stosowania na wszelkich urządzeniach mobilnych, podpis w chmurze można oczywiście złożyć również na sprzęcie stacjonarnym. Usługę można ponadto zintegrować z dowolnym firmowym systemem: obiegu dokumentów, transakcyjnym, bankowości elektronicznej. Według obliczeń Asseco Data Systems, polska firma wydaje rocznie średnio 5000 zł na drukowanie i wysyłanie dokumentów. Wprowadzenie w firmie wyłącznie elektronicznego obiegu dokumentów może więc przynieść znaczne oszczędności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu