Ze spółek

Tadeusz Stasiuk, Maciej Zbiejcik, Beata Tomaszkiewicz
15-03-2001, 00:00

Ze spółek

Amerbank. Wczoraj akcjonariusze AmerBanku zajmowali się zmianami w składzie rady nadzorczej i wynagrodzeniami dla jej członków. Jest szansa, że nowa rada powoła prezesa, który rozwinie działalność spółki.

AmerBank nie ma szefa od początku lutego, kiedy to Marek Gadomski złożył rezygnację z tej funkcji. Rynek oczekuje, że nowy prezes zmieni strategię spółki.

Silną stroną AmerBanku jest stabilna baza klientów z grupy średnich i dużych przedsiębiorstw. Bank ma też stabilnego inwestora — DG Bank Deutsche Genossenschaftsbank, który daje mu dostęp do obsługi działających na naszym rynku firm niemieckich. Jednak spółka jest jedną z bardziej hermetycznych firm notowanych na GPW. Dlatego nie cieszy się popularnością ani wśród analityków, ani inwestorów.

— Bank podaje do wiadomości publicznej absolutne minimum informacji. Mało wiadomo o jego strategii — mówi Jacek Lichota, doradca inwestycyjny ING BSK.

W związku z niewielką płynnością, spółka nie jest atrakcyjna dla inwestorów.

— Drobni inwestorzy nie mają co liczyć, że ktoś będzie dbał o wzrost kursu — uważa Jacek Lichota.

Jego zdaniem, Amerbank zostanie wkrótce wycofany z parkietu.

BETON STAL. Warszawska firma deweloperska JW Construction, która w połowie lutego deklarowała chęć przejęcia upadającego Beton Stalu poinformowała wczoraj o wycofaniu się z tego zamiaru.

BSK. Mark Mobius, prezes Templeton Asset Management Ltd. uważa, że cena 265 zł, jaką w wezwaniu na akcje Bank Śląskiego zaproponował ING, jest zbyt niska. Jego zdaniem w dłuższym terminie wycena rynkowa walorów katowickiego banku może znacznie przekroczyć cenę zaproponowaną przez holenderskiego inwestora BSK. Jego zdaniem, biorąc pod uwagę znaczenie BSK w polskim sektorze bankowym, wycena na poziomie 1,3 wartości księgowej jest trudna do obronienia. Od dawna żaden prywatyzowany bank nie był wyceniany niżej niż 1,5 raza wartość księgowa. PZ

KRAKCHEMIA. Zarząd podjął uchwałę o utworzeniu dodatkowych rezerw w bilansie na koniec 2000 roku w kwocie 2,5 mln zł na finansowy majątek trwały wynikający z posiadania 25 tys. udziałów w Krakchemia-Leasing. Kwota utworzonej rezerwy obciąży w pełnej wysokości wynik finansowy netto Krakchemii za 2000 rok. Po czterech kwartałach 2000 roku zysk netto spółki wynosił 2,8 mln zł wobec 1,0 mln zł rok wcześniej.

PAŻUR. WBK wypowiedział w całości umowę o kredyt obrotowy. Przyczyną wypowiedzenia w ocenie banku jest zagrożenie spłaty kredytu z uwagi na zły stan majątkowy spółki. WST, MZ, BT

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Maciej Zbiejcik, Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy