Ze strony Polski nie będzie przeszkód ws. przesunięcia brexitu

  • PAP
opublikowano: 19-03-2019, 16:23

Polska nie będzie stwarzała żadnych przeszkód w sprawie zgody na odłożenie w czasie planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - oznajmił we wtorek w Brukseli minister ds. europejskich Konrad Szymański.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May ma jeszcze przed czwartkowym spotkaniem unijnej "27" wysłać list do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska z prośbą o przesunięcie brexitu. Zgodę w tej sprawie muszą wyrazić jednomyślnie pozostałe państwa unijne.

"Polska jest żywotnie zainteresowana, aby brexit przebiegał w sposób uporządkowany i umowny, więc nie będziemy stwarzać żadnych przeszkód, żeby szukać rozwiązania w tej głęboko kryzysowej sytuacji" - powiedział PAP i TVP Info w Brukseli Szymański.

Jak tłumaczył, proces ewentualnego przedłużenia negocjacji jest uzależniony w stu procentach od woli brytyjskiego rządu. Zapewniał, że Polska będzie chciała ułatwić polityczną drogę, by umowa o wyjściu Wielskiej Brytanii z UE została ratyfikowana. Zaznaczył, że o szczegółach będzie się w stanie wypowiedzieć, gdy otrzymamy stanowisko brytyjskie.

Podkreślił, że z punktu widzenia Polski celem strategicznym jest uniknięcie bezumownego brexitu. "Musimy zrobić wszystko, żeby brexitu bezumownego nie było" - powiedział wiceszef MSZ.

We wtorek ministrowie ds. europejskich 27 krajów członkowskich, bez przedstawiciela Wielkiej Brytanii, rozmawiają w Brukseli na temat brexitu. Nie mogą jednak szczegółowo przedyskutować kwestii odłożenia w czasie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, bo wniosek taki się nie pojawił.

Według brytyjskich mediów, w tym BBC, przez Downing Street brany jest pod uwagę scenariusz wstępnego opóźnienia brexitu do końca czerwca z opcją przedłużenia nawet do dwóch lat w razie dalszego impasu politycznego w tej sprawie.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu