Żeby było na czas, a przy tym całkowicie sterylnie

Agata Hernik
opublikowano: 02-07-2009, 00:00

Jedno centrum logistyczne może zaopatrzyć wiele szpitali. Sprzęt i leki są sterylne i dowiezione na czas. Tak to się robi w Niemczech.

Jedno centrum logistyczne może zaopatrzyć wiele szpitali. Sprzęt i leki są sterylne i dowiezione na czas. Tak to się robi w Niemczech.

Pomysł wybudowania obiektu obsługującego logistycznie kilka lecznic narodził się dziesięć lat temu, ze wspólnej inicjatywy operatora logistycznego Fiege i zespołu szpitali Świętego Franciszka. Dziś centrum zaopatrzenia medycznego — jedyne tego typu w Niemczech — działa w Ahlen w Nadrenii Północnej-Westfalii. Zajmuje 15 tys. mkw. i zaopatruje 30 szpitali — 20 na terenie Niemiec i 10 w Holandii.

 

Bez jednego zarazka

Ogromna powierzchnia centrum nie ułatwia zachowania sterylności, która jest wymagana przy przechowywaniu lekarstw czy sprzętu medycznego. Ale poradzono sobie z tym.

— Centrum jest przystosowane zarówno do składowania próbek medycznych w sterylnych warunkach, jak i składowania produktów farmaceutycznych w chłodniach, gdzie urządzenia termoregulacyjne umożliwiają całodobową kontrolę oraz rejestrację temperatury i wilgotności. Obiekt składa się z pomieszczeń skutecznie izolowanych od warunków zewnętrznych, w których odbywa się proces sterylizacji sprzętu medycznego wielokrotnego użytku (tace, itp.) oraz z tzw. ciągów komunikacyjnych, czyli specjalnego systemu korytarzy i przejść. Wyposażony został w komory chłodnicze, instalację wentylacyjno-oddymiającą oraz zautomatyzowaną linię do skompletowania i transportu leków — opowiada dr Rembert Horstmann, rzecznik prasowy grupy Fiege.

Rygorystyczne wymagania sanitarne dotyczą też personelu. Nakładają obowiązek noszenia specjalnej odzieży ochronnej — fartuchów, czepków, a nawet masek. Zupełnie zrezygnowano też z papierowych dokumentów. Zamówienia, stany magazynowe i dostawy obsługuje elektroniczny system.

 

Z logistykiem taniej

Co miesiąc centrum realizuje 70 tys. dostaw leków, a także 50 — 60 tys. dostaw produktów medycznych. W ciągu roku z centrum trafia do szpitali 30-40 mln pozycji — wylicza dr Rembert Horstmann.

Wśród produktów, które są dostarczane z centrum do szpitali, znajdują się farmaceutyki, materiały opatrunkowe, środki czystości oraz preparaty medyczne. Ze współpracy zadowoleni są wszyscy — i szpitale, i operator logistyczny. Lecznice otrzymują szybko i bezproblemowo leki i inne materiały. Ponieważ firma logistyczna ma doświadczenie w organizacji dostaw i obsługuje kilku odbiorców, koszty są niższe. Odpada też konieczność zatrudniania w szpitalu osoby lub zespołu odpowiedzialnego za logistykę. A firma logistyczna ma stałego klienta.

— Warto podkreślić strategiczne znaczenie logistyki medycznej jako rozwojowego rynku w czasie kryzysu gospodarczego. Logistyka szpitalna jest z natury odporna na wahania koniunktury, ponieważ zawsze będzie na nią zapotrzebowanie — tłumaczy Georg Rosenbaum, szef centrum zaopatrzenia medycznego.

Według danych Fiege, dzięki usprawnieniu procesu zamówień szpitale osiągają nawet 30 proc. oszczędności.

— Wydawanie leków, odbiór, sterylizacja i zwrot sprzętu medycznego, zaopatrzenie szpitalnej kuchni i pralni wymagało wdrożenia w pełni zintegrowanego systemu informatycznego obsługującego cały proces logistyczny. Aby usprawnić zaopatrzenie szpitali, wprowadzono model, w którym personel lecznicy może zamawiać lekarstwa i materiały medyczne przez internet. Magazyn przyjmuje zamówienia i kompletuje ich wszystkie pozycje, a następnie dostarcza je do właściwych szpitali w systemie just-in-time. Rejestracja zużycia leków odbywa się za pomocą skanera kodu kreskowego. Dzięki temu wiadomo, jaki jest stan zapasów magazynowych — mówi dr Rembert Horstmann

Agata Hernik

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agata Hernik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu