Zegary wskazują na groźbę recesji

BARTOSZ SAWICKI
opublikowano: 26-10-2011, 00:00

CO MYŚLI RYNEK

Podczas gdy w centrum uwagi znalazły się pertraktacje unijnych decydentów, którzy poszukują kompromisu w sprawie rozwiązań mających załagodzić kryzys zadłużeniowy, uwadze nie powinny umknąć niepokojące dane makroekonomiczne. Wstępne odczyty indeksu PMI sugerują bowiem, że gospodarka Eurolandu nie tylko znajduje się w regresie, ale jej kondycja pogarsza się w zawrotnym tempie.

Indeks PMI Composite w pół roku spadł o 11 pkt, w tym samym czasie PMI dla francuskich usług runął aż o 17 pkt. Poniedziałkowe dane nakreślają korzystniejszy obraz niemieckiej gospodarki. Wskaźnik PMI dla sektora usługowego nieoczekiwanie wzrósł do 52 pkt, tym samym przekraczając barierę 50 pkt, co oznacza rozwój sektora. Z odczytów wskaźnika GfK wynika, że nastroje konsumentów, które szczególnie mocno rzutują na najłatwiejsze do ograniczenia wydatki na usługi, pomimo negatywnego oddziaływania kryzysu zadłużeniowego, ulegają nieznacznej poprawie.

Nie bez znaczenia dla takiego stanu rzeczy jest dobra kondycja rynku pracy — stopa bezrobocia obecnie kształtuje się na poziomie najniższym od czasu zjednoczenia Niemiec i wynosi 6,9 proc. Jednak PMI dla przemysłu sugeruje, że ten sektor największej europejskiej gospodarki znajduje się w regresie, a szczególnie niepokoić powinny ostre zniżki kluczowych składowych oddających liczbę nowych zamówień, zarówno krajowych, jak i eksportowych. Złą wróżbą są także wskazania indeksów IFO i ZEW. Zegary koniunktury porównujące składowe tych indeksów: bieżącą ocenę gospodarki oraz jej perspektywy w relacji do długoterminowych średnich również wskazują na istotną groźbę recesji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BARTOSZ SAWICKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu