Zelmer rozpycha się w kraju

KSA
opublikowano: 15-05-2009, 00:00

Producent drobnego AGD zwiększył udziały w polskim rynku. Zyski z I kwartału skonsumowała mu wycena opcji.

Producent drobnego AGD zwiększył udziały w polskim rynku. Zyski z I kwartału skonsumowała mu wycena opcji.

Polski rynek małego AGD w kwartale — mimo kryzysu — nieco się zwiększył. Zelmerowi w porównaniu z I kwartałem 2008 r. udało się poprawić krajową sprzedaż o 14 proc., do 80,8 mln zł. Ogólnie przychody spółki od stycznia do marca poprawiły się jednak tylko o 1,2 proc., ze względu na spadek sprzedaży eksportowej (o 33 proc.).

— Sądziłem, że spadek sprzedaży Zelmera będzie większy — mówi Marcin Sójka, analityk DM PKO BP.

Specjalista abstrahuje przy tym od wyceny transakcji opcyjnych, jaką Zelmer przeprowadził na koniec kwartału. Jej negatywny wpływ spółka oszacowała na 20,9 mln zł. Nie zrealizowała jednak w I kwartale żadnej z opcji (ze spółki nie wypłynęła więc gotówka) — przesunęła ich spłaty aż do końca 2010 r., dostosowując je do prognozowanych przepływów netto w euro. Mimo to rezerwa mocno zaciążyła na wynikach Zelmera z I kwartału. Spółka poniosła 3 mln zł straty operacyjnej (wobec 19,4 mln zł zysku rok wcześniej) i 3,8 mln zł straty netto (wobec 15,4 mln zł zysku w tym samym okresie przed rokiem).

By dostosować się do trudniejszych warunków rynkowych, Zelmer zmniejsza stan zapasów, kontynuuje program dobrowolnych odejść pracowników i bardziej wnikliwie monitoruje spływ należności. Nie rezygnuje przy tym z poszerzania oferty o nowe produkty — w I kwartale wprowadził m.in. płytę indukcyjną oraz wagę dla niemowląt. Planowane są kolejne debiuty.

— Wydaje się, że poszerzanie asortymentu to dobre posunięcie. Rynek małego AGD jest podobny do branży FMCG. Ze względu na dużą konkurencję, by utrzymać lub zwiększyć w nim udział, potrzebna jest duża innowacyjność — ocenia Marcin Sójka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy