Zelmer utrzymuje świetną passę

15-06-2007, 07:27

Poprawa sytuacji rynkowej oraz wyników finansowych napędza wzrost wyceny rynkowej akcji Zelmera. Dobra passa kierowanej przez Janusza Płocicę spółki ma swoje przyczyny w umiejętnym dostosowywaniu oferty asortymentowej do potrzeb rynku. Kluczowe znaczenie ma jednak boom na  rynku nieruchomości oraz szybki wzrost krajowego PKB, głównie dzięki wysokiemu popytowi wewnętrznemu.

Warto także zwrócić uwagę, że spółka poprawia rentowność mimo niekorzystnej sytuacji na rynku walutowym. Mocny złoty odbija się na rentowności wielu polskich eksporterów.

Po ubiegłorocznym kilkunastoprocentowym wzroście przychodów i poprawie marży w pierwszym kwartale Zel-mer wykazał jeszcze większą poprawę. To dowód, że spółka wykorzystuje ponad 7-procentowe tempo wzrostu gospodarczego. Z raportu wynika, że w pierwszych trzech miesiącach roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wzrosły ponad 34 proc., zysk operacyjny 45 proc., a netto 37,4 proc. Sprzedaż eksportowa Zelmera, spółki matki, wyniosła 33,1 mln zł i stanowiła 35,7 proc. przychodów w pierwszym kwartale (wzrost ponad 36 proc.). Najważniejsze grupy asortymentowe, które zapewniały spółce największą sprzedaż, to odkurzacze, sokowirówki, maszynki i miksery. Warto zauważyć, że wysokie zyski — operacyjny i netto — wykazane zostały mimo szybkiego wzrostu kosztów operacyjnych (+34 proc.), spowodowanych rabatami posprzedażowymi oraz reklamą sprzedaży i transportem.

Spółka zamierza rozwijać ofertę (kilkanaście nowych produktów), w tym wprowadzać nowe modele. Dywersyfikacja, udana kampania promocyjna (reklama TV) oraz rozwój działalności poza granicami kraju (sieci sprzedaży w Rosji, Czechach i Słowacji), skutkują stabilizacją sytuacji finansowej grupy. Firmę stać na wypłatę wysokiej dywidendy drugi rok z kolei (w 2006 r. na dywidendę poszło 31 mln zł z zysku z lat 2004-05). Obecna propozycja to 1,92 zł na akcję. Pierwotnie zakładano 1,84 zł. Spółka wypłaci akcjonariuszom 29,2 mln zł z ubiegłorocznego zysku, a wyższa kwota wynika z lepszego wyniku netto po badaniu przez biegłego rewidenta, niż wynikało to z raportu po IV kwartale.

Zelmer przedstawił na ten rok ambitne plany inwestycyjne (21 mln zł na nowe produkty) i umiarkowane prognozy. Po pierwszym kwartale można zaryzykować stwierdzenie, że zostaną przekroczone. W pierwszych trzech miesiącach spółka wypracowała 48 proc. zysku zakładanego na cały rok. Biorąc pod uwagę obecny kurs, P/E dla prognozy spadnie do około 23. Jeśli założymy, że spółka zarobi więcej, to każda następna obniżka ceny akcji będzie okazją do akumulacji waloru. Potwierdza to porównanie wskaźników na tle branży czy też Amiki (choć ta operuje w innym segmencie rynku AGD). Profil działania Zelmera i relatywnie wysoka dochodowość wskazują, że ma on szanse rozwijać się zgodnie z założeniami zarządu, co w dłuższym terminie przełoży się na jego wyższe notowania na GPW.

Kurs Zelmera porusza się jak rynek

Trzydniowy spadek spowodował naruszenie średnioterminowej linii trendu wzrostowego przez kurs Zelmera. Tym samym najszybszą linią obrony jest pułap zbliżony do 52 zł, testowany w piątek. Kurs spółki na początku tego roku znalazł się w silnej korekcie (62,5-46,45 zł), której rozmiary zdeterminują notowania w następnych tygodniach. Związane z tym jest silne ograniczenie możliwości wzrostu od 57 do 58 zł w górę. Struktura ostatniej fali wzrostowej oraz spokojne tempo, w jakim kurs odrabiał wcześniejsze straty, świadczą korzystnie o strukturze popytu. Rozmiary zniżki w ubiegłym tygodniu uznać należy za znaczne i dość zaskakujące. Pewnie są wynikiem pogorszenia koniunktury na GPW. Ważne, czy w razie jej poprawy kurs Zelmera też wzrośnie. Cena akcji poruszać się będzie między wymienionymi ograniczeniami, tworząc trend horyzontalny.

Robert Kurowski, inwestor@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zelmer utrzymuje świetną passę