Zentis i Aplisens wchodzą do SSE

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 21-10-2011, 00:00

Dwie firmy wydadzą w tarnobrzeskiej strefy 85 mln zł. Powstanie 130 miejsc pracy.

Marek Indyk, szef TSSE

Do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (TSSE) wchodzą dwie firmy — Dziś wręczymy zezwolenia firmom Aplisens i Zentis Polska — mówi Marek Indyk, szef strefy. Giełdowy Aplisens wybuduje fabrykę w Wośnikach w Radomiu. — Firma zainwestuje 30 mln zł i zatrudni 100 osób w fabryce aparatury kontrolno-pomiarowej, przede wszystkim do pomiaru ciśnienia, temperaturyi głębokości — mówi Marek Indyki. Aplisens istnieje od 1992 r., ma centralę i główną fabrykę w Warszawie oraz mniejsze zakłady na Białorusi, w Ostrowie Wielkopolskim i Krakowie. Grupa miała w ubiegłym roku 9,7 mln zł zysku netto i 59,8 mln zł przychodów. Tarnobrzeską SSE został też objęty zakład Zentis Polska w Żelkowie koło Siedlec. W zatrudniającej 250 osób fabryce powstanie jeszcze 30 miejsc pracy. Jej rozbudowa pochłonie 55 mln zł. Zentis to producent komponentów owocowych dla przemysłu mleczarskiego, piekarskiego i cukierniczego. Założona w 1893 r. w Niemczech firma od kilkunastu lat inwestuje też na świecie. Pierwszą zagraniczną fabrykę otworzyła w 1997 r. w Polsce, potem na Węgrzech, w Rosji, a także w USA.

W tym roku zezwolenia na działalność w TSSE dostało — razem z nowymi inwestorami — 14 firm. — Zadeklarowały 508 mln zł inwestycji, 562 miejsc pracy i utrzymanie 2750 istniejących — mówi Marek Indyk. W 2011 r. spodziewa się jeszcze dwóch mniejszych zezwoleń. — Wśród inwestorów — zarówno polskich, jak i zagranicznych, wyczuwa się element wyczekiwania, na rozwój sytuacji na świecie. Projekty, które i dziś otrzymały zezwolenia, powstały jeszcze w pierwszym kwartale, w zupełnie innych okolicznościach — mówi szef TSSE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu