Żerań ma plan rewitalizacji

Paweł Janas
opublikowano: 01-10-2003, 00:00

Ruszył układ Daewoo-FSO, minister Raczko podpisał porozumienie z bankami, a zarząd spółki chce rozmów z MG Rover.

Daewoo-FSO zrobiło wczoraj kolejny krok na drodze restrukturyzacji. Sąd otworzył postępowanie układowe z wierzycielami, których roszczenia nie są zabezpieczone na majątku firmy. Według danych Dae-woo-FSO, firma szacuje zadłużenie wobec 588 drobnych wierzycieli (m.in. dostawców części i nośników energii) na 127 mln zł. Wśród nich jest 11 firm, wobec których zobowiązania przekraczają 5 mln zł.

— Szanse na zawarcie układu są duże — mówi Janusz Woźniak, wiceprezes Daewoo-FSO.

Wczoraj Andrzej Raczko, minister finansów, złożył podpis pod zawartym kilkanaście dni temu porozumieniem z polskimi bankami wierzycielskimi w sprawie częściowego umorzenia (od 30 do 70 proc.) zadłużenia Dae-woo-FSO oraz odroczenia spłaty pozostałej części wierzytelności. Łączna wielkość kredytów zaciągniętych przez Daewoo-FSO w polskich bankach wynosi 591 mln zł.

To wszystko sprawia, że rosną szanse na pozyskanie inwestora. Na razie jedynym kandydatem jest brytyjski MG Rover.

— Będziemy rozmawiać z Roverem w sprawie zasad dalszej współpracy. W grę nie wchodzi już utworzenie wydzielonej spółki New Small Company (NSC). Wszelkie inne rozwiązania, w tym leasing, są nadal aktualne — deklaruje Janusz Woźniak.

Ale czy na pewno będzie to brytyjski Rover? Nie jest to jeszcze przesądzone.

— W nowej sytuacji chcemy zaprezentować firmę szerokiemu gronu inwestorów. Przedstawiciele MG Rover podtrzymywali zainteresowanie udziałem w Daewoo-FSO. Liczymy jednak, że nie będzie to jedyny zainteresowany —mówi Jacek Piechota, wiceminister gospodarki, który ostatnio przekonał Koreańczyków do konwersji długu FSO na akcje.

Porozumienie zawarte w ubiegłym tygodniu z Daewoo Motor przewiduje, że polski rząd wyznaczy nabywcę pakietu posiadanego przez syndyka upadłego czebola. Gabinet Leszka Millera jest też gotów pozbyć się walorów należących do Skarbu Państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Żerań ma plan rewitalizacji