Zerwać z nudą i rutyną

ALEKSANDRA KRAWSZ, Kinnarps Polska; materiał partnera
opublikowano: 27-03-2017, 22:00

Środowisko pracy ulega ciągłym przemianom. Rewolucja mobilna całkowicie odmieniła metody pracy, umożliwiając realizację zadań w wybranym miejscu i o dowolnej porze.

Tymczasem aranżacja wielu współczesnych biur nie odzwierciedla aktualnych wzorców pracy, czyli tego, na jakich zadaniach spędzamy czas i w jaki sposób je realizujemy. Czy porzucenie tradycyjnej koncepcji biura staje się koniecznością dla organizacji, które dążą do dalszego rozwoju i otwarcia się na różnorodność potrzeb pracowników?

Koncepcje, które sprawiają, że miejsce pracy jest elastyczną przestrzenią, dopasowująca się do użytkowników i charakteru ich działań, takie jak activity-based working czy coworking, wydają się najlepiej odpowiadać na wyzwania współczesności związane z dynamicznie zmieniającymi się potrzebami środowiska pracy.

Potwierdzają to wyniki badania Biuro a potrzeby organizacji, przeprowadzonego przez Hays, Kinnarps i Skanska w niemal 100 organizacjach zatrudniających łącznie ponad 50 tys. pracowników opracowane w raporcie „Nie bój się Activity-based working”. Zdaniem ankietowanych firm, w najbliższym czasie o kształcie rynku pracy będzie decydowała elastyczność. Pracownicy chcą mieć możliwość wyboru zarówno czasu pracy, miejsca jak i narzędzi. Zwłaszcza najmłodsi, którzy są przyzwyczajeni do wielozadaniowości i częstych zmian trybu realizacji zadań. Tak istotna metamorfoza sposobów pracy stanowi wyzwanie dla pracodawców, którzy stają wobec konieczności łączenia oczekiwań różnych pokoleń i temperamentów w organizacji.

W naszej codziennej pracy z klientami, których biura wyposażamy, coraz wyraźniej zauważamy, że nowoczesne środowisko pracy, umożliwiające dobór miejsca do charakteru wykonywanego zadania, przestaje być traktowane jak ciekawostka na rynku. Dla wielu firm właściwą odpowiedzią na wyzwania stojące przed współczesnym biznesem może stać się koncepcja activity-based working, gdzie biuro, oferując wiele rodzajów przestrzeni, które odpowiadają na różnorodne potrzeby, stanowi narzędzie do efektywnego zarządzania zróżnicowanym zespołem. Inne organizacje mogą skorzystać z zalet twórczej wymiany w społeczności coworkingowej.

Jak przewidywaliśmy w „Raportach Trendów Kinnarps” z lat 2013 i 2015 biura współczesnych firm zrywają z nudą i rutyną, zmieniając się w zróżnicowane pod względem funkcjonalnym i estetycznym, dynamiczne miejsca wartościowej współpracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ALEKSANDRA KRAWSZ, Kinnarps Polska; materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu