Zestawy prezentów pod lupą resortu

MAGDALENA SZCZEPAŃSKA doradca podatkowy, Doradztwo Podatkowe WTS & SAJA sp. z o.o., NATALIA SĘK junior konsultant, Doradztwo Podatkowe WTS & SAJA sp. z o.o.
opublikowano: 21-12-2017, 22:00

KOMENTARZ EKSPERTÓW

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej sprzedaży towarów w formie zestawów prezentowych. Z punktu widzenia konsumenta zakup takich zestawów jest atrakcyjny, bo otrzymuje on zazwyczaj towary w obniżonej cenie. Dla sprzedawcy najistotniejsze jest prawidłowe ustalenie podstawy opodatkowania VAT i podatku VAT z tytułu sprzedaży towarów wchodzących w skład zestawu. W szczególności dotyczy to przypadków, gdy zestaw zawiera towary opodatkowane różnymi stawkami.

Sprzedawany zestaw prezentowy może składać się zarówno z towarów, jak i towarów z usługami, które ze względów marketingowych zostały połączone. Z punktu widzenia podatku VAT taki zestaw stanowi dostawę odrębnych towarów/towaru i usługi (ich dostawa poza zestawem podlega również opodatkowaniu VAT). Sama sprzedaż w zestawie nie wpływa na zmianę opodatkowania poszczególnych towarów. W związku z tym sprzedaż towarów w zestawie należy udokumentować paragonem lub fakturą, na których wyszczególnione zostaną wszystkie towary wchodzące w skład zestawu — każdy z właściwą stawką VAT. Powyższe stanowisko potwierdzają organy podatkowe w wydawanych interpretacjach.

Cena towaru w zestawie warunkuje wysokość podstawy opodatkowania VAT i kwotę należnego podatku VAT.

Przepisy ustawy o VAT wskazują wprost, że podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę. Swoboda kształtowania cen umożliwia podatnikom udzielenie rabatu na jeden lub wszystkie towary w zestawie, w zależności od celu, jaki podatnik chce osiągnąć. Jeśli towary w zestawie opodatkowane są taką samą stawką, bez względu na to, czy obniżeniu podlega cena jednego, czy wszystkich towarów, obniżona cena towarów sprzedawanych w zestawie nie powinna budzić wątpliwości organów podatkowych. Rabat nie wpłynie bowiem na znaczne obniżenie podstawy opodatkowania i podatku.

Z czym innym mamy jednak do czynienia w przypadku zestawów, w których skład wchodzi jeden towar opodatkowany stawką podstawową, a drugi stawką obniżoną, np. sprzedaż pióra (23 proc. VAT) wraz z książką (5 proc. VAT). Wówczas obniżenie ceny tylko jednego towaru będzie miało istotne znaczenie dla ustalenia kwoty podatku VAT do zapłaty. Udzielając rabatu wyłącznie na pióro sprzedawane w zestawie, wpływy z tytułu VAT do budżetu państwa są niższe niż w odwrotnym przypadku. Ministerstwo Finansów uznało tego typu działania za mogące służyć uzyskaniu nieuzasadnionej korzyści podatkowej. W komunikacie z 3 października 2017 r. wskazano, że wykorzystywanie sprzedaży w formie zestawu towarów opodatkowanych różnymi stawkami do manipulowania podstawą opodatkowania może zostać uznane za nadużycie prawa w rozumieniu ustawy o VAT. Aby więc uniknąć zakwestionowania rozliczeń VAT przez organy podatkowe przy ustalaniu ceny zestawu, należy przeprowadzić kalkulację rabatu w odniesieniu do wszystkich towarów/usług nim objętych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAGDALENA SZCZEPAŃSKA doradca podatkowy, Doradztwo Podatkowe WTS & SAJA sp. z o.o., NATALIA SĘK junior konsultant, Doradztwo Podatkowe WTS & SAJA sp. z o.o.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu