ZEW: kryzys zadłużenia eurolandu największym zagrożeniem dla Niemiec

Ekonomiści z niemieckiego instytutu ZEW uważają, że niemieckiej gospodarce najbardziej zagraża ogłoszenie niewypłacalności przez któreś państwo eurolandu, informuje Reuters na swojej stronie internetowej.

- Największym zagrożeniem jest wciąż strefa euro. Nadal jest ryzyko, że niektóre państwa z eurolandu ogłoszą niewypłacalność – powiedział Reutersowi Marcus Kappler, ekonomista ZEW. – Nie widzimy go w tym momencie, ale kryzys zadłużenia się nie zakończył i wciąż pozostaje dużo zagrożeń – dodał.

Inny ekonomista ZEW, Christian Dick, ocenia, że umożliwienie potencjalnie nieograniczonych zakupów obligacji państw eurolandu przez Europejski Bank Centralny nie poprawiło zbytnio nastrojów inwestorów. 

Wcześniej ZEW poinformował, że indeks nastrojów niemieckich inwestorów rósł w październiku drugi miesiąc z rzędu. Tym razem do minus 11,5. We wrześniu wynosił minus 18,2. Analitycy prognozowali, że w październiku wzrośnie do minus 15.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, reuters.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / ZEW: kryzys zadłużenia eurolandu największym zagrożeniem dla Niemiec