Zgaś światło w trosce o Ziemię

PAP
opublikowano: 29-03-2014, 13:40

W sobotę o godz. 20.30 uczestnicy akcji "Godzina dla Ziemi" na 60 minut zgaszą światło. Według ekologów z WWF "Godzina dla Ziemi" ma nam uświadomić, że wszyscy możemy i powinniśmy dbać o środowisko. W wydarzeniu weźmie udział blisko 160 państw i 7 tys. miast.

Małgorzata Kosowska z WWF Polska poinformowała PAP, że w tym roku w akcji weźmie udział rekordowa liczba polskich miast. W piątkowe popołudnie 73 aglomeracje (o 13 więcej niż w 2013 r.) deklarowały, że w sobotę wieczorem zgaszą oświetlenie na swych charakterystycznych obiektach i budynkach.

W mroku mają się pogrążyć Arkady Wrocławskie czy Sky Tower; w Krakowie - Kościół Mariacki, Kopiec Kościuszki czy wieża ratuszowa; w Gdańsku - Złota Brama, Dwór św. Jerzego; w Katowicach m.in. Spodek, a w Warszawie - Teatr Wielki, Stadion Narodowy czy Pałac Kultury i Nauki.

Do akcji włączyła się również administracja publiczna. Światła zgaszone zostaną m.in. w budynkach ministerstw środowiska, finansów, rolnictwa czy infrastruktury i rozwoju.

Kosowska powiedziała, że na świecie uczestnictwo w akcji zadeklarowało 158 państw i ok. 7 tys. metropolii. W tym dniu tradycyjnie gaśnie Wieża Eiffla w Paryżu, londyński Big Ben czy Sydney Opera House.

"+Godzina dla Ziemi+ ma znaczenie symboliczne i ma nam uświadomić, że wszyscy możemy i powinniśmy dbać o środowisko na co dzień" - zaznaczyła przedstawicielka WWF.

Kosowska zwróciła uwagę, że chodzi np. o gaszenie niepotrzebnego oświetlenia bądź wyłączanie urządzeń ze stanu czuwania. Chodzi również o mądrzejsze korzystanie z papieru, np. poprzez ustawienie w drukarce dwustronnego drukowania, co ma się przyczynić do mniejszego wyrębu lasów.

Ekolodzy zachęcają do zarejestrowania się na stronie: www.godzinadlaziemi.pl. Do piątkowego popołudnia zarejestrowało się blisko 80 tys. osób, prawie o 20 tys. więcej niż w zeszłym roku. Rejestrujący się otrzymują link i kod do specjalnej aplikacji, która podpowiada, co można zmienić w życiu codziennym, aby być mniejszym obciążeniem dla środowiska.

Podobnie jak w zeszłych latach akcję wspierają znane osoby. Muzyk Tymon Tymański zapowiedział na przykład, że jeśli na stronie zarejestruje się 80 tys. osób, to wykąpie się w lodowatym Bałtyku.

Z kolei stołeczni rowerzyści mogą się spodziewać 100 nowych stojaków rowerowych, co zapowiedziały władze Warszawy, jeśli liczba zarejestrowanych przekroczy 10 tysięcy.

"Godzinę dla Ziemi" po raz pierwszy zorganizowano w 2007 r. w Sydney.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane