Zgłoś kłopot we właściwym miejscu

Albert Stawiszyński
opublikowano: 09-05-2007, 00:00

Sieć kontaktowa PPN może pomóc polskim przedsiębiorcom, którzy napotkali trudności przy starcie w przetargach za granicą.

Sieć kontaktowa PPN może pomóc polskim przedsiębiorcom, którzy napotkali trudności przy starcie w przetargach za granicą.

Polski przedsiębiorca chce wziąć udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego np. w Danii. Okazuje się jednak, że w dokumentacji przetargowej duńskiego zamawiającego znalazł się warunek, aby części były dostarczone przez konkretnego producenta. Skutkiem tego może być niedopuszczenie polskiego przedsiębiorcy do przetargu, gdyż ten oferuje części innego producenta.

— Taka praktyka ma charakter dyskryminacji i jest niezgodna z prawem. Wówczas polski przedsiębiorca może skorzystać z pomocy sieci kontaktowej zamówień publicznych PPN (Public Procurement Network). Należy do niej ponad 35 krajów — tłumaczy Anita Wichniak-Olczak z Urzędu Zamówień Publicznych (UZP).

Podadzą pomocną dłoń

W jakich sprawach może pomóc sieć PPN? Jej celem jest udzielanie pomocy zarówno wykonawcom dobrze znającym procedury zamówień publicznych, jak również tym, którzy zamierzają złożyć ofertę przetargową za granicą po raz pierwszy. System działa tak, że przedsiębiorca, który ma problem z zamówieniami publicznymi za granicą, kontaktuje się z punktem PPN w swoim kraju (w Polsce działa on przy Urzędzie Zamówień Publicznych).

— Po takim zgłoszeniu zwracamy się do odpowiedniego punktu PPN w kraju, w którym prowadzone jest postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, a ten kontaktuje się z kolei z zamawiającym w celu wyjaśnienia sytuacji — twierdzi Anita Wichniak-Olczak.

Dodaje, że pomoc sieci powinna nastąpić możliwie szybko, to znaczy na ogół w kilka dni.

Nie w każdej sprawie

Skorzystanie z rozwiązań oferowanych przez PPN nie pozwala jednak na zawieszenie toczącego się postępowania. Nie wpływa też na zawieszenie czy wstrzymanie terminów przewidzianych na wniesienie formalnego odwołania.

Informacje o funkcjonowaniu sieci kontaktowej ds. zamówień publicznych są dostępne na stronach UZP (www. uzp.gov.pl) i na stronie PPN (www. publicprocurementnetwork.org).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu