Zgoda buduje, niezgoda rujnuje

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 21-10-2011, 00:00

ZAGRANICA

Brak zgody w sprawie pomocy dla zadłużonych krajów Eurolandu i wzmocnienia Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej nie sprzyjał zwyżkom na europejskich giełdach. Przed weekendowym szczytem unijnych władz napięcie stale rośnie. Nie jest też jasna kwestia dokapitalizowania banków, zwłaszcza tych, które są mocno zaangażowane w greckie obligacje.

Niepewność zwiększył też raport Fedu o stanie amerykańskiej gospodarki, zwany beżową księgą, który sygnalizował schłodzenie koniunktury w najbliższej perspektywie. Atmosferę po południu zagęściły też spekulacje, że Niemcy planują przełożenie szczytu Eurolandu.

Bardzo niemiło wspominać będą czwartek akcjonariusze Actelion. Cena akcji największej spółki biotechnologicznej w Europie spadała nawet o ponad 10 proc., najmocniej od 18 miesięcy. To efekt prognozy zakładającej spadek sprzedaży w przyszłym roku, liczonej w lokalnych walutach. Sporo tracili też udziałowcy Schneider Electric. Największy na świecie producent urządzeń wysoko i niskonapięciowych zredukował prognozę zysku na ten rok po raz drugi w ciągu czterech miesięcy. Firma tłumaczy to wzrostem kosztów zatrudnienia na głównych rynkach i nie wykluczyła redukcji etatów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu