Zgoda KNF na powołanie nowego banku zrzeszającego banki spółdzielcze

PAP
opublikowano: 21-11-2017, 17:31
aktualizacja: 21-11-2017, 17:32

Komisja Nadzoru Finansowego na wtorkowym posiedzeniu, na wniosek 56 banków spółdzielczych, zezwoliła na utworzenie banku zrzeszającego te banki pod firmą Polski Bank Apeksowy SA - poinformowała KNF w komunikacie.

Zobacz więcej

Szymon Łaszewski

Komisja, jak informuje komunikat, zatwierdziła jednocześnie przedłożony przez założycieli projekt statutu Banku oraz zatwierdziła pierwszy skład zarządu.

W jego skład weszli Anna Henryka Zwierzchowska, jako prezes Zarządu Banku, a także Elżbieta Maria Ceglarek i Władysław Jan Postuła jako wiceprezesi.

"Działalność banku ogranicza się wyłącznie do świadczenia usług na rzecz zrzeszonych banków spółdzielczych w formie m.in. obsługi finansowej zrzeszenia, zapewnienia warunków do utrzymywania płynności w zrzeszeniu przez wszystkich jego uczestników samodzielnie, realizacji rozliczeń, zagospodarowania nadwyżek środków pieniężnych banków spółdzielczych oraz obsługi prawnej" - głosi komunikat.

Polski Bank Apeksowy SA, jak dodaje KNF w komunikacie, nie będzie posiadał placówek, działalność będzie prowadzona w siedzibie w Raszynie.

"Bank nie będzie prowadził działalności komercyjnej, a w szczególności nie będzie gromadził depozytów ludności" - podkreśla komunikat.

Dotąd istniały dwa banki zrzeszające banki spółdzielcze - BPS i SGB.

Nowela ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych z 2015 roku wprowadziła nowy, zgodny z rozporządzeniami unijnymi system ochrony instytucjonalnej dla banków spółdzielczych.

W myśl noweli banki spółdzielcze mogą zrzeszać się w systemach ochrony instytucjonalnej - tzw. IPS - m.in. gwarantujących dodatkowe mechanizmy monitorowania ryzyka i dających bankom możliwość posiadania mniejszych tzw. "wag ryzyka" we własnych zasobach. Ta forma zrzeszenia jest rekomendowana przez KNF.

Drugą wprowadzaną przez ustawę formą zrzeszania się banków spółdzielczych są tzw. zrzeszenia zintegrowane. Nakładały one na banki nieco mniejsze wymogi niż IPS.

Oba funkcjonujące w Polsce zrzeszenia banków spółdzielczych - SGB i BPS - przyjęły system IPS. Jednak część banków wchodzących w skład grupy BPS nie zgadzała się z tym, preferując zrzeszenie zintegrowane. Banki te utworzyły zaakceptowany we wtorek przez KNF Polski Bank Apeksowy SA. Podstawową cechą banku apeksowego, odróżniającą go od dzisiejszych banków zrzeszających, jest koncentracja na realizacji jednego celu - zapewnieniu podstawowej współpracy między zrzeszonymi bankami.

Bank apeksowy nie wykonuje czynności bankowych na rzecz klientów, nie przyjmuje depozytów, nie udziela kredytów i pożyczek, nie dokonuje czynności rozliczeniowych, nie posiada sieci placówek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu