Zgoda UOKiK na współpracę PTC i PTK Centertel

PAP
opublikowano: 16-03-2011, 20:55

PTC, operator sieci Era i Heyah oraz PTK Centertel, operator sieci Orange uzyskały zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i  Konsumentów (UOKiK) na założenie spółki joint-venture, która będzie zarządzała sieciami radiowymi obu operatorów - poinformowały spółki w komunikacie.

Informację potwierdziła w środę PAP rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch.

W drugiej połowie grudnia 2010 r. obie firmy podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie wzajemnego korzystania z mobilnej infrastruktury sieciowej oraz pasm częstotliwości. Skierowały również do UOKiK stosowny wniosek o zgodę na założenie spółki joint-venture odpowiedzialnej za budowanie, zarządzanie i utrzymanie sieci w ramach planowanej współpracy.

PTC oraz PTK Centertel planują obecnie rozpocząć negocjacje w celu szczegółowego ustalenia warunków współpracy oraz powołania spółki, a także określenia zasad jej funkcjonowania. Zakres współpracy spółek ograniczy się wyłącznie do kwestii technicznych i nie będzie dotyczył ich innej działalności na rynku telekomunikacyjnym.

"Cieszymy się z dzisiejszej decyzji Urzędu. Jest ona bardzo ważna dla obu naszych firm i przełomowa dla całego rynku telekomunikacyjnego w Polsce, ale przede wszystkim jest korzystna dla klientów, którzy dzięki temu będą mieli dostęp do sieci mobilnych zapewniających większy zasięg i szybszą transmisję danych oraz do najnowszych technologii" - powiedział prezes Polskiej Telefonii Cyfrowej Miroslav Rakowski.

Zdaniem prezesa Grupy TP Maciej Wituckiego, na współpracy zyskają wszyscy: "I operatorzy, którzy bardziej efektywnie będą mogli planować inwestycje w infrastrukturę, i klienci, bo zyskają większy zasięg usług, i państwo, gdyż infrastruktura do łączności mobilnej nie będzie dublowana jak dotychczas, lecz będzie się efektywnie uzupełniać" - zaznaczył.

Operatorzy przewidują, że negocjacje pomiędzy nimi oraz prace nad przygotowaniem stosownych umów powinny zakończyć się do końca pierwszego półrocza br. Efektem tego będzie powołanie spółki joint-venture, w której każdy z operatorów będzie posiadał 50 proc. udziałów. Rozpoczęcie wzajemnego wykorzystywania zasobów sieciowych możliwe będzie w 2012 roku. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane