Zhou: cel wzrostu na poziomie 6,5 proc. do zrealizowania

Tadeusz Stasiuk
24-04-2017, 07:11

Zhou Xiaochuan, prezes banku centralnego Chin stwierdził, że aktualne prognozy zakładają, że druga pod względem wielkości gospodarka świata wzrośnie w bieżącym roku o 6,5 proc. Zdaniem oficjela, taki wynik wydaje się być jak najbardziej w zasięgu, donosi Bloomberg.

Szef Ludowego Banku Chin podkreślił, że mimo wielu niekorzystnych czynników widocznych zarówno na krajowym podwórku, jak i w otoczeni międzynarodowym ryzyko finansowe jest pod kontrolą. Zhou zadeklarował, że Chiny są w pełni przekonane o potrzebie zapobiegania i likwidacji zagrożeń systemowych i będą kontynuować rozsądną i neutralną politykę monetarną.

Zobacz więcej

Zhou Xiaochuan fot. Bloomberg

Zdaniem bankiera, nadal wykorzystywany będzie „pełen zestaw” narzędzi polityki pieniężnej w celu utrzymania płynności.

Chiny będą dalej usprawniać ramy polityki makroostrożnościowej, system wykorzystywany do oceny ryzyka dla systemu finansowego, aby zaradzić potencjalnym zagrożeniom systemowym - powiedział Zhou. 

Kraj w dalszym ciągu ma zachęcać do delewarowania i zapobiegania bańce na aktywach, ograniczał nadmiar zdolności produkcyjnych w przemyśle węglowym czy stalowym. 

Opublikowane przed kilkoma dniami dane wskazują, że chińska gospodarka przyspieszała drugi kwartał z rzędu notują wzrost inwestycji, sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej po tym jak znów doszło do silnego wzrostu akcji kredytowej i utrzymywania się koniunktury na rynku nieruchomości.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zhou: cel wzrostu na poziomie 6,5 proc. do zrealizowania