Zieleniecki o projekcie dot. ZUS

PAP
opublikowano: 22-11-2017, 15:51
aktualizacja: 22-11-2017, 15:51

Celem projektu o zniesieniu górnego limitu składek na ZUS jest rozszerzenie zasady, która obowiązuje w całym systemie ubezpieczeń społecznych, że odprowadza się składki od pełnego wynagrodzenia - podkreślił w środę w Sejmie wiceminister rodziny i pracy Marcin Zieleniecki.

Zieleniecki przypomniał, że próg ograniczenia maksymalnej rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie nie występuje w ubezpieczeniu chorobowym, w ubezpieczeniu wypadkowym, ubezpieczeniu zdrowotnym. "Celem projektu jest rozszerzenie tej zasady, która obowiązuje w systemie ubezpieczeń społecznych w innych segmentach systemu zabezpieczenia społecznego, że wszystkie dochody uzyskiwane z działalności, która jest objęta obowiązkiem ubezpieczenia społecznego, podlegają obowiązkowi składkowemu" - powiedział.

ZUS
Zobacz więcej

ZUS fot. WM, Puls Biznesu

Zaznaczył, że obowiązek odprowadzania składek od całości wynagrodzenia obowiązuje 98 proc. ubezpieczonych. "Obowiązuje jedną kategorię osób ubezpieczonych, osoby osiągające przychody poniżej trzydziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia" - mówił.

Nie zgodził się z zarzutem, że przy procedowaniu projektu pominięto konsultację społeczne. Przypomniał, że 26 października projekt został skierowany do partnerów społecznych, którzy działają w RDS. "Otrzymaliśmy opinię w zasadzie od wszystkich partnerów społecznych" - podkreślił wiceminister. Zwrócił uwagę, że postulat zniesienia progu górnego limitu składek jest od wielu lat zgłaszany przez OPZZ.

Odniósł się do zarzutów opozycji, że ZUS nie poradzi sobie z wprowadzeniem przepisów. "Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zapewniała wielokrotnie, że ZUS jest gotowy do tego, aby tę ustawę zrealizować od 1 stycznia 2018 r." - powiedział.

Zieleniecki zwrócił uwagę, że sytuacja finansowa FUS jest najlepsza od wielu lat. "Przychody rosną dzięki porządkowaniu rynku pracy. Gwarantem stabilności FUS jest uporządkowany i stabilny rynek pracy" - mówił. Dodał, że wskaźnik pokrycia wydatków FUS ze składek wynosi ponad 79 proc.

MRPiPS szacuje, że na skutek zmian, w 2018 r. sektor finansów publicznych zyskałby ok. 5,4 mld zł. Zniesienie górnego limitu składek dotyczy ok. 350 tys. osób., czyli ok. 2 proc.

Obecnie przepisy mówią, że roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce na dany rok. W 2017 roku kwota ta wynosi 127 tys. 890 zł. Przyjęty przez rząd projekt przewiduje zniesienie tego limitu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ubezpieczenia / Zieleniecki o projekcie dot. ZUS