Zielona energia przyciąga PPP

ANP
opublikowano: 07-08-2012, 00:00

Kraśnik chce zbudować farmę solarną w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Coraz więcej samorządowców wierzy, że warto inwestować w kolektory słoneczne, biogazownie czy farmy fotowoltaiczne. Wśród nich są włodarze Kraśnika z woj. lubelskiego, którzy przygotowują się do realizacji programu „Nowa energia dla Kraśnika” współfinansowanego z dotacji unijnych. Jego wartość to ponad 20 mln zł.

— Polega on na wykorzystaniu w jak najszerszym zakresie odnawialnych źródeł energii. Przewidujemy początkowo trzy inwestycje. Pierwsza to zainstalowanie kolektorów słonecznych w 900 prywatnych budynkach. Instalacje solarne będą też wykorzystane do podgrzewania wody w budynkach administracji publicznej, szkołach i przedszkolach — mówi Michał Mulawa, rzecznik prasowy kraśnickiego ratusza.

Drugim zadaniem ma być budowa elektrowni słonecznej o mocy 0,7 MW i biogazowi, a trzecim budowa i eksploatacja farmy solarnej o mocy 1 MW. Dla tego ostatniego zadania miasto chce znaleźć partnera prywatnego. Postępowanie w formule koncesji na roboty budowlane zostało właśnie ogłoszone.

— To pilotażowy pomysł. W październiku będzie konkurs dla przedsiębiorców w woj. lubelskim na dofinansowanie tego typu instalacji i wyłoniony partner będzie mógł ubiegać się o dotację, która maksymalnie może wynieść nawet 4 mln zł — mówi Michał Mulawa. Budowa 1-megawatowej farmy może kosztować około 8 mln zł. Zadaniem partnera prywatnego będą zaprojektowanie, budowa, eksploatacja farmy oraz finansowanie inwestycji.

Wkładem miasta będzie działka, która znajdzie się w podstrefie specjalnej strefy ekonomicznej. Na zagospodarowanie terenu pod inwestycję miasto wyda ponad 7 mln zł. Do 22 sierpnia firmy mają czas na składanie wniosków o udział w postępowaniu.

— PPP w energetyce odnawialnej jest wykorzystywane głównie w USA i Australii, ale również w Niemczech, Bułgarii, Holandii czy Portugalii. To projekty wykorzystujące progi wodne i wiatr, rzadziej energię słoneczną. Farmy słoneczne wymagają znacznych nakładów inwestycyjnych w początkowej fazie realizacji projektu, dlatego PPP wydaje się znakomitym rozwiązaniem, gdy partner publiczny ma ograniczone możliwości budżetowe — mówi Bartosz Mysiorski z Fundacji Centrum PPP.

Podkreśla, że w przypadku Kraśnika trudno o lepszą w Polsce lokalizację pod względem dni słonecznych.

— Średnie roczne nasłonecznienie w Polsce wynosi około 1000 kWh/mkw, w okolicach Kraśnika jest to 1200 kWh/mkw — mówi Bartosz Mysiorski.

Uważa, że sukces w Kraśniku skłoni inne samorządy do sięgnięcia po PPP. Bo do energetyki odnawialnej nie trzeba ich specjalnie zachęcać.

— Rosną koszty i znaczenie energii elektrycznej, więc tym bardziej warto rozważyć projekty w tej dziedzinie. I widać, że rośnie zainteresowanie samorządów, zwłaszcza zielonym ciepłem. To efekt unijnego wsparcia. W kolejnym rozdaniu finansowym może jeszcze wzrosnąć pula pieniędzy na energetykę odnawialnpą i samorządy mogą być beneficjentami — mówi Katarzyna Michałowska- -Knap z Instytutu Energetyki Odnawialnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu