Zielona Europa, futures na indeksy giełd w USA też w górę

WST
16-03-2009, 12:22

Nowy tydzień na zachodnioeuropejskich giełdach zaczął się udanie dla inwestorów. Po porannych zwyżkach na większości dużych parkietów w Azji handlujący akcjami na Starym Kontynencie postanowili również wpisać się z zwyżkowy trend.

Szczególną estymą cieszą się walory należące do przedstawicieli sektora finansowego  To zasługa dwóch istotnych czynników. Pierwszy jest komentarz Bene Bernanke, szefa Fed, który stwierdził, że istnieje spora szansa, że recesja wygaśnie jeszcze w tym roku, zaś od przyszłego możliwe jest ożywienie w amerykańskiej gospodarce. Warunkiem koniecznym jest jednak stabilizacja sektora bankowego i rynku finansowego. Drugim elementem jest komunikat brytyjskiego banku Barclays. Trzecie pod względem wielkości pożyczkodawca na Wyspach oceniła pierwsze dwa miesiące tego roku jako „udany start w 2009 r.” chwaląc się rentownością.

Wykorzystane to z miejsca zostało do podbijania wycen czołowych instytucji finansowych. Wśród nich szczególnie dobrze prezentują się Deutsche Bank i Prudential.

W przedsesyjnym handlu na nowojorskim parkiecie zwyżkują też notowania Citigroup i Bank of America. Same zaś kontrakty terminowe na indeksy amerykańskich giełd również zyskują na wartości co może zapowiadać dodatnie otwarcie rynku kasowego na Wall Street i Nasdaq.

Istotne dla przebiegu sesji w USA powinny być jednak zaprezentowane dzisiaj dane makro. Poznamy m.in. indeks NY Empire State, określający perspektywy biznesu w regionie nowojorskim (prognoza to wzrost do minus 32 pkt z minus 34,65 w lutym). Jeszcze bardziej istotna będzie publikacja danych i produkcji przemysłowej w lutym. Oczekiwania mówią o jej 1,2 proc. spadku.

Oprócz wspomnianych figur na rynek trafią jeszcze dane o napływie kapitałów do USA i indeks rynku nieruchomości NAHB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Zielona Europa, futures na indeksy giełd w USA też w górę