Zielona Góra inwestuje w naukę Kontakt

MBE
opublikowano: 25-07-2011, 00:00

Lubuscy naukowcy będą prowadzić badania, które mają pomóc firmom w komercjalizacji produktów i usług.

Lubuscy naukowcy będą prowadzić badania, które mają pomóc firmom w komercjalizacji produktów i usług.

Uniwersytet Zielonogórski (UZ) ogłosił przetarg na budowę i wyposażenie centrum technologii zdrowia człowieka, które jest etapem budowy parku naukowo-technologicznego w Nowym Kisielinie koło Zielonej Góry. Oferty można zgłaszać do 22.08.2011 r. Koszt inwestycji szacowany jest na prawie 20 mln zł. W obiekcie będą prowadzone prace w zakresie nanotechnologii i biotechnologii.

Projekt utworzenia parku, który będzie się składał z czterech centrów, ruszył na początku 2010 r. Jako pierwsze powstało centrum logistyczne i platforma na rzecz nauki i gospodarki. Teraz uczelnia szykuje się do budowy centrum zrównoważonego budownictwa i energii, które będzie zajmować się m.in. odnawialnymi źródłami energii, oraz centrum technologii informatycznych, które będzie się zajmować zagadnieniami związanymi z technologią IT dla przedsiębiorstw. Budowa pierwszego powinna się rozpocząć na przełomie sierpnia i września. Prace budowlane przy centrum technologii informatycznych wystartują w przyszłym roku. Do końca tego roku ma być natomiast ogłoszony przetarg na wykonawcę. Wszystkie inwestycje będą współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubuskiego. Park będzie gotowy w 2012 r. Jego budowa będzie kosztować w sumie 60 mln zł, dofinansowanie wynosi 85 proc. Pozostałe 15 proc. wyłoży UZ.

— Pracownicy naukowo-dydaktyczni z uniwersytetu będą prowadzili w parku badania, jednak nie dla samej idei, lecz w powiązaniu z potrzebami małych i średnich przedsiębiorstw z województwa lubuskiego, ale i również spoza regionu i zagranicy. Sprawdziliśmy, jakie jest zapotrzebowanie — przedsiębiorcy wskazywali nam, jakich badań potrzebują, po to by dokonać transferu wiedzy. Chcemy także, by na naszym uniwersytecie powstawały firmy tworzone przez studentów, oparte na potencjale naukowym — wyjaśnia Kinga Włoch, dyrektor Parku Naukowo-Technologicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Kontakt

Jacek Ziembicki, Magdalena Dotka

Tel.: +48 684563322

E-mail: j.ziembicki@ekosystem.com.pl, m.dotka@ekosystem.com.pl

Faks: +48 684563338

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu