Zielone dla ekozarządzania

Dorota Kaczyńska
opublikowano: 15-11-2005, 00:00

Kolejnym krokiem po SZŚ według ISO 14001 może być EMAS. Organizacje mogą też wprowadzić od razu system zgodny z tym standardem.

W Europie już ponad 3 tys. organizacji zarejestrowało się w systemie ekozarządzania i audytu Unii Europejskiej (EMAS). Podstawowym założeniem programu jest zredukowanie negatywnego oddziaływania podmiotów na środowisko.

W Polsce EMAS formalnie funkcjonuje od 1 maja 2004 r. Na razie jednak garstka firm może się pochwalić rejestracją w systemie.

— Warto jednak pamiętać, że na ten cel można otrzymać dofinansowanie. Nawet bez tego zdobycie takiego dokumentu bardzo się opłaca — twierdzi Jacek Łuczak, szef firmy doradczej Quality Progress.

Potencjalny rynek

Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego dla Polski do 2010 r. zakłada działania dostosowawcze do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej, m.in. w zakresie środowiska.

— Należy więc oczekiwać, że polskie przedsiębiorstwa będą musiały zaakceptować i wdrażać rozwiązania europejskie związane z ochroną środowiska, w tym EMAS — twierdzi Jacek Łuczak.

Wiele organizacji zacznie więc wprowadzać od zera systemy zarządzania środowiskowego (SZŚ) zgodne z rozporządzeniem EMAS. Oznacza to pełne ręce roboty dla jednostek wdrożeniowych. Ponadto, jak podaje Jacek Łuczak, mamy na rynku ponad 2 tys. podmiotów gospodarczych posiadających certyfikowane SZŚ zgodne z ISO 14001, które niewielkim nakładem kosztów prawdopodobnie będą chciały przystąpić do systemu EMAS.

— Z chwilą ustalenia w polskim prawodawstwie odpowiedzialności za weryfikację i prowadzenie rejestru przedsiębiorców należy się spodziewać lawinowego zainteresowania usługami podmiotów doradczych i certyfikujących w tym zakresie w związku z dostosowywaniem się do wymagań prawa UE oraz wymogów rynku unijnego — zapewnia Jacek Łuczak.

Na bazie ISO 14001

Rejestracja w systemie EMAS może dotyczyć każdej organizacji — zarówno firm produkcyjnych, jak i usługowych, organów administracji, szkół i innych.

Warunkiem uczestnictwa w systemie, oprócz wprowadzonego SZŚ zgodnego z ISO 14001, jest spełnienie dodatkowych wymagań.

— Najistotniejszym z nich jest obowiązek publikowania tzw. deklaracji środowiskowych, w których organizacje przedstawiają opis swoich oddziaływań na środowisko, wyniki swoich działań na rzecz środowiska, a także plany na następny okres. Informacje zawarte w deklaracji muszą być zatwierdzone przez akredytowanego weryfikatora, co zwiększa ich wiarygodność — opowiada Robert Pochyluk, wiceprezes Polskiego Forum ISO 14000 i redaktor serwisu www.eko-net.pl.

Ponadto rozporządzenie EMAS kładzie większy nacisk m.in. na zaangażowanie pracowników w działania na rzecz środowiska oraz na zgodność z wymaganiami prawnymi.

Ten ostatni element wynika z dodatkowego sprawdzenia przez organ rejestrujący (wojewodów), czy organizacja starająca się o rejestrację spełnia te wymagania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu