Zielone odcienie Wall Street

WST, Bloomberg, Reuters
opublikowano: 17-02-2010, 22:07

Środowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację wzrostu indeksów. Inwestorzy czekali zarówno na dane makro, jak i  notatki z ostatniego posiedzenia FOMC. Na szczęście większość czynników przemawiała za kupowaniem akcji.

Na finiszu sesji indeks Dow Jones zyskiwał 0,39 proc. S&P500 rósł o 0,42 proc. zaś Nasdaq zwyżkował o 0,55 proc.

Przed sesją na parkiety dotarła porcja najnowszych danych makro. Wpierw poznaliśmy wiadomości o sytuacji na styku finansów i nieruchomości. Liczba kredytów hipotecznych zmniejszyła się w minionym tygodniu ogółem o 2,1 proc. Zdecydowanie ważniejsze były dane o liczbie rozpoczętych budów nowych domów i wydanych pozwoleń na budowę. W obu przypadkach były lepsze niż oczekiwali analitycy. Liczba rozpoczętych budów wzrosła do 591 tys. (prognoza zakładała 580 tys.) i była najwyższa od lipca. Z kolei spadek liczby wydanych zezwoleń do 621 tys. był mniejszy niż zakładano.

Minimalnie lepsze od prognoz były dane o produkcji przemysłowej. W styczniu wzrosła ona o 0,9 proc. podczas gdy w grudniu było to 0,7 proc. po korekcie. Wykorzystanie mocy produkcyjnych wzrosło natomiast do 72,6 proc., wobec 71,9 proc. w grudniu, i było najwyższe od grudnia 2008 roku.

Niepokoić mógł z kolei aż 1,4 proc. wzrost cen importu (prognoza 0,8 proc.) co zdecydowanie sugeruje przyspieszenie presji inflacyjnej.

„Minutes” FOMC zostały odebrane dosyć neutralnie. Nie znaleziono w nich niczego przełomowego, z tym że gremium oficjalnie przyznało, że odbicie w gospodarce będzie wolniejsze niż oczekiwano, a cieniem nadal kłaść się będzie sytuacja na rynku pracy. Istotnym czynnikiem będzie też presja inflacyjna. (czytaj TUTAJ).

Dobre informacje dla swoich inwestorów miał koncern Deer, specjalizujący się m.in. w produkcji ciężkich maszyn rolniczych. Firma podniosła prognozę rocznego zysku z 900 mln do około 1,3 mld USD. Jej zysk na akcję w pierwszym kwartale roku finansowego wyniósł 57 centów, co okazało się niemal trzykrotnie wyższą wartością niż oczekiwali analitycy.

Powody do zwyżki notowań dostarczył również Whole Food. Spółka ocenia, że jej wskaźnik EPS w ujęciu rocznym wyniesie 1,20-1,25 USD, podczas gdy wcześniejsze prognozy zakładały przedział 1,05-1,10 USD. Analitycy zakładają średnio 1,09 USD.

Popularne wśród handlujących były też papiery SanDisk. Największy na świecie producent pamięci typu flash dla telefonów i aparatów cyfrowych otrzymał podwyższoną ze „zgodnie z rynkiem” do „przeważaj” rekomendację od banku Morgan Stanley.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg, Reuters

Polecane