Euronext ma zielone światło dla przejęcia giełdy w Oslo

opublikowano: 13-05-2019, 11:07

Rząd Norwegii dał europejskiemu operatorowi Euronext zielone światło dla przejęcia giełdy papierów wartościowych w Oslo. Tym samym o norweską giełdę mogą konkurować zarówno europejski operator jak i jego amerykański rywal Nasdaq, informuje AFP.

Oslo Borsen
Zobacz więcej

Oslo Borsen fot. Bloomberg

Euronext, który od początku roku stoczył z Nasdaq długą walkę o giełdę papierów wartościowych, szybko zareagował na decyzję Norwegii z zadowoleniem ogłaszając, że do końca czerwca przejmie 100 proc. akcji.

Europejski operator, który zarządza rynkami w Paryżu, Amsterdamie, Brukseli, Dublinie i Lizbonie, ma przewagę w wojnie przetargowej, zapewniając już wsparcie 53,4 proc. akcjonariuszy giełdy w Oslo.

"Euronext z zadowoleniem przyjmuje zgodę ministerstwa na nabycie do 100 proc. kapitału Oslo Bors VPS i oczekuje finalizacji kolejnych kroków w celu zamknięcia transakcji do końca czerwca 2019 r.", powiedział prezes Euronext Stephane Boujnah w oświadczeniu.

Tymczasem oferta Nasdaq, który kontroluje wszystkie inne giełdy w regionie nordyckim i bałtyckim, cieszy się poparciem zarządu i kierownictwa giełdy, a także 35 proc. akcjonariuszy, w tym dwóch największych norweskich banków DNB i funduszu emerytalnego KLP.

Norweskie Ministerstwo Finansów, które musiało zatwierdzić jakiekolwiek przejęcie ponad 10 proc. udziałów giełdy, poinformowało w poniedziałkowym oświadczeniu, że zatwierdziło zarówno wniosek Euronext jak i Nasdaq, ponieważ uważa obu operatorów za "odpowiednich właścicieli".

Giełda w Oslo jest jedną z niewielu niezależnych giełd w Europie. Euronext i Nasdaq oferują obecnie za jej przejęcie po około 700 mln EUR.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy