Zielono w Europie, futures też na plusie

WST
27-07-2009, 12:56

Poniedziałkowe notowania na największych parkietach Starego Kontynentu toczą się pod lekkie dyktando strony popytowej. Początek dnia nie był jednak tak jednoznaczny, a rynek w Londynie schodził nawet momentami pod kreskę. Na około dwie i pół godziny przed uruchomieniem handlu na  rynku kasowym Wall Street zwyżkują kontrakty terminowe na indeksy amerykańskich giełd.

Trzeci miesiąc z rzędu wzrósł indeks optymizmu niemieckich konsumentów. Wskaźnik instytutu GfK liczony dla sierpnia zwiększył się do 3,5 pkt. z 3 pkt w lipcu i prognozy na poziomie 2,9 pkt. Komentowane jest to jako zapowiedź odbicia a największej europejskiej gospodarce.

Jedną z gwiazd sesji są walory Pearson, właściciela „Financial Times”. Brytyjska spółka zwiększyła swój udział w światowym rynku edukacji biznesowej i zredukowała czynniki niekorzystnie wpływające na przychody z reklam. W drugim kwartale zarobiła netto 28 mln GBP wobec 62 mln GBP straty rok wcześniej. Przychody zwiększyły się o 22 proc. do 2,4 mld GBP.
Wzięciem cieszą się papiery spółek surowcowych. Na wartości zyskują tacy potentaci jak BHP Billiton czy Anglo American. Wspiera ich zwyżka cen ropy i miedzi (osiągnęła najwyższy poziom od niemal 10 miesięcy).
Na parkiecie we Frankfurcie szybuje kurs Solarworld. Trzeci pod względem wielkości producent energii słonecznej w Niemczech zawdzięcza to potwierdzeniu tegorocznej prognozy sprzedaży.
W przeciwnym kierunku podążają notowania Ryanair Holding. Lider europejskiego sektora tanich przewoźników lotniczych, słowami prezesa O’Leary zapowiedział, że jego tegoroczny zysk znajdzie się poniżej dolnej granicy prognozowanych widełek 200-300 mln EUR.
Silna przecena jest udziałem papierów Rexam. Największy na świecie brytyjski producent beczek wykorzystywanych w browarnictwie poinformował, że planuje sprzedaż akcji by uchronić swój rating kredytowy przez obniżeniem do poziomu „śmieciowego”.

Po około 0,3-04 proc. zwyżkują futures na indeksy amerykańskich giełd. Sugeruje to dodatnie otwarcie na Wall Street.
Dzisiaj opublikowane zostanę ważne dane z rynku nieruchomości. Poznamy dynamikę sprzedaży i sprzedaż nowych domów. Analitycy prognozują, że w porównaniu z majem wzrosła w czerwcu z 342 do 350-352 tys. To najwyższy poziom od czterech miesięcy. Równie istotne będą, chociaż dopiero jutro informacje o cenach nieruchomości, które dopiero w parze z dzisiejszymi rzucą światło na sytuację w tym segmencie rynku.
Na europejskich parkietach zauważyć można spory popyt na papiery amerykańskiego Citigroup, które dosyć mocno zyskują na wartości.
To reakcja na artykuł opublikowany w opiniotwórczym magazynie Barron’s w którym napisano, że akcje instytucji mogą w okresie roku dojść do ceny 4 USD (obecnie niecałe 2,8 USD). Powodem ma być, zdaniem analityków Sanford C. Bernstein & Co, odreagowanie w globalnym sektorze finansowym.
Pod kreską toczy się natomiast wymiana papierów Wal-Mart. Najpotężniejszy detalista sieciowy zapowiada na 29 lipca emisję obligacji denominowanych w jenach (tzw. samuraje) o wartości 1,05 mld USD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Zielono w Europie, futures też na plusie