Zielony początek sesji na GPW

opublikowano: 29-11-2007, 10:50

Popyt nie zawiódł na otwarciu notowań i  zafundował indeksom solidną podwyżkę. WIG20 zyskał 50 pkt., a jeszcze lepiej wypadł mWig40,  rosnąc o 2 proc. Idąc za ciosem byki podciągnęły indeks największych spółek w pobliże 3600 pkt., ale bariera ta stanowi jak dotąd zbyt silny opór, by zostać wzięta z marszu. Zapewne dopiero kontynuacja zwyżki na  rynkach zagranicznych umożliwi skuteczny atak na ten poziom. Pomóc w tym mogą pieniądze OFE, które otrzymały dzisiaj od ZUS 851 mln. zł.

W tej chwili wszystkie warszawskie blue chipy są na plusie. Prym wiedzie jednak drugi garnitur- stawkę otwierają Cersanit i Polimex Mostostal. Spółki wagi ciężkiej pozostają nieco w cieniu, co budzi obawy o przywództwo w dalszej zwyżce. Najlepiej radzi sobie mocna już od kilku sesji TPSA, natomiast bardzo rozczarowuje KGHM, notujący symboliczny wzrost. Jego akcje są nieczułe na spory wzrost ceny surowca.

Wydaje się, że najbliższe godziny byki poświęcą na obronę wypracowanych zysków. Nie wygląda na to, aby miały siłę pokonać wkrótce opór. Nie sprzyja temu lekkie osłabienie optymizmu w Eurolandzie pod wpływem wahnięcia amerykańskich kontraktów w dół. Przyczyną może być wzrost notowań ropy o ponad 3 proc. po informacji o wybuchu ważnego kanadyjskiego ropociągu dostarczającego surowiec do USA. Amerykańskie indeksy źle się czują w towarzystwie rosnących cen ropy i może to wpłynąć na ich dzisiejsze zachowanie. Ważne będą także podawane o 14.30 dane dotyczące poziomu i kosztów zatrudnienia.

Obroty na GPW są większe niż o tej  porze wczoraj i zbliżają się do 400 mln. zł. Szerokość zwyżki jest znaczna i obecnie spółek rosnących jest pięć razy więcej niż tracących na wartości.

Włodzimierz Uniszewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Zielony początek sesji na GPW