Czytasz dzięki

Ziemia drożeje na wsi i w mieście

Weronika Kosmala
opublikowano: 23-04-2015, 00:00

Ceny gruntów rolnych i miejskich działek budowlanych w ubiegłym roku wzrosły.

Mamy już wiosnę — jednych i drugich ofert więc przybywa. Za hektarowe pole zapłacimy dziś pięciokrotnie więcej niż 10 lat temu, a w zeszłym roku grunty rolne zdrożały średnio o 17 proc. względem 2013 r., podała Agencja Nieruchomości Rolnych. Tendencję wzrostową obserwować można też na rynku działek budowlanych, szczególnie w najpopularniejszym segmencie gruntów o powierzchni do 2 tys. mkw.

Z danych portalu szybko.pl wynika, że w największych polskich miastach ceny ofertowe działek tej wielkości są wyższe średnio o 6 proc. względem I kw. 2014 r. i o 14 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2 lata temu. W stosunku do I kw. ubiegłego roku najwyższe cenowe zwyżki zanotowano w Olsztynie (21 proc.), we Wrocławiu (16 proc.), w Katowicach (14 proc.), Kielcach (13 proc.) i w Warszawie (11 proc.). Ceny w Łodzi, Lublinie i Poznaniu wyższe były natomiast w pierwszych miesiącach 2014 r., a dzisiaj zatrzymały się na trochę niższym poziomie z początku 2013 r.

Warto też pamiętać, że znacząca większość budowlanych działek wymaga dalszych nakładów jeszcze przed rozpoczęciem budowy — jak podaje portal szybko.pl, tylko 1,5 proc. zgłaszanych do sprzedaży gruntów jest choćby częściowo uzbrojona, a 5 proc. ogrodzona przynajmniej w kawałku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane