Ziemia orna coraz droższa

EG
08-11-2011, 00:00

Za hektar ziemi z zasobów ANR trzeba zapłacić prawie 14 proc. więcej niż przed rokiem.

Na koniec września średnio hektar ziemi w Polsce kosztował 17,1 tys. zł. Cena gruntów rolnych wzrosła w ostatnim roku o 13,8 proc. — wynika z danych Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR). Między II i III kw. wzrost wyniósł 2,3 proc. W samym III kw. agencja sprzedała 3,3 tys. działek o łącznej powierzchni 29,1 tys. ha. — Na początku roku nie zakładaliśmy tak wysokiej dynamiki, jednak tendencja blisko 10-procentowegowzrostu utrzymuje się w każdym kolejnym kwartale. Ten rok był dobry dla rolników, ceny płodów były wysokie i według mnie to stoi za zwyżkami — uważa Monika Orłowska, analityczka rynku rolnego BGŻ. Jeśli chcesz zostać rolnikiem, za 1 ha najwięcej zapłacisz w woj.: kujawsko-pomorskim (25,4 tys. zł), śląskim (24,3 tys. zł) i opolskim (22,9 tys. zł). Najtaniej jest w woj.: lubelskim (11,0 tys. zł) podkarpackim(11,4 tys. zł) i lubuskim (11,9 tys. zł). — Myślę, że zwyżki utrzymają się w IV kwartale, ale przyszły rok to raczej stabilizacja na poziomie 4-5-procentowych wzrostów, jak w ubiegłym roku — mówi Monika Orłowska. Pod koniec września 2011 r. w zasobie ANR pozostawało nieco ponad 2 mln ha ziemi, w tym w dzierżawie 1,5 mln ha, czyli 75 proc. powierzchni. Ten rok będzie dla ANR rekordowy pod względem sprzedaży ziemi, jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się w agencji, sprzedaż już obecnie sięga zeszłorocznego poziomu, kiedy to nabywców znalazło 96,5 tys. ha.

80 tys. ha Tyle ziemi sprzedała ANR w trzech pierwszych kwartałach roku. Do pobicia zeszłorocznego wyniku brakuje tylko 16,5 tys. ha.

17,1 tys. zł Tyle średnio kosztował hektar ziemi z zasobów ANR w III kw. Najwięcej za 1 ha trzeba było zapłacić za ponad 300-hektarowe połacie w województwie kujawsko-pomorskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ziemia orna coraz droższa