Sprott: Ziemia rolna tak dobrą inwestycją jak złoto

opublikowano: 17-07-2017, 18:01
aktualizacja: 17-07-2017, 18:07

Ziemia rolna jest dobrem rzadkim i jako takie powinna zyskiwać na wartości dzięki prowadzonemu przez banki centralne dodrukowi pieniądza, uważa towarzystwo inwestycyjne Sprott.

Zobacz więcej

Wojciech Wójcik/Forum

Znane z inwestycji w złoto kanadyjskie towarzystwo Sprott poszukuje okazji do lokowania kapitału dla inwestorów indywidualnych, poinformował w rozmowie z agencją Bloomberg Whitney George, prezes instytucji na USA. Jego zdaniem wśród najciekawszych z nich znajduje się ziemia rolna. Podaż ziemi jest ograniczona, popyt na ziarno rośnie, a banki centralne dodrukowują pieniądz, argumentował finansista.

- W miarę jak ludność świata zgłasza coraz większy popyt na pokarmy białkowe, aby jego zaspokojenie było możliwe, potrzeba coraz więcej ziarna na wykarmienie zwierząt hodowlanych – powiedział Whitney George.

W ostatnich latach dynamika światowego popytu na zboża przekraczała tempo wzrostu ludności globu, zauważa agencja Bloomberg. Wszystko przez wzrost dochodów w krajach rozwijających się oraz preferowanie przez konsumentów diet o wyższej zawartości białka. Ostatnio ceny ziemi rolnej w USA wyraźnie spadły, co miało związek ze spadkiem cen ziarna. Jednak na przestrzeni ostatnich 50 lat rosły średnio w tempie 5 proc. rocznie.

- Ostateczną inwestycją alternatywną pozostaje złoto i nie zmienia się to od 5 tys. lat. Jednak takie lokaty jak ziemia rolna mają ograniczoną podaż, a dobra rzadkie stają się bardziej wartościowe, gdy banki centralne dookoła świata dalej próbują drukować pieniądz, by stymulować gospodarki – zauważał Whitney George.

W ciągu 12 lat zakończonych w 2016 r. ziemia rolna w Polsce podrożała o 476 proc., oblicza Open Finance na podstawie danych GUS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sprott: Ziemia rolna tak dobrą inwestycją jak złoto