Ziemia wciąż pozwala zarobić

MAS
opublikowano: 25-10-2011, 00:00

Grunty budowlane koło Warszawy są prawie dziewięć razy droższe niż rolne. Jednak to w te drugie najbardziej opłaca się inwestować.

Ceny ziemi w pobliżu stolicy są najstabilniejsze w całym kraju. Spadki i gwałtowne wahania cen zapoczątkowane w 2008 r., które były widoczne w wielu miastach, tu są praktycznie niezauważalne. Kupujący grunty rolne muszą się liczyć z wydatkiem około 20 zł za mkw., natomiast za ziemię budowlaną muszą zapłacić około 180 zł za mkw.

— Ceny ziemi budowlanej w sąsiedztwie dużych miast ustabilizowały się. Najbardziej odporne na wszelkie wahania okazały się powiaty okalające Warszawę, gdzie tempowzrostów wyhamowało — mówi Hubert Telecki z Wealth Solutions — Inwestycje Ziemskie.

Wschód ma problemy

Według danych Centrum Amron, najdrożej jest w powiatach najbliżej stolicy. W powiecie warszawskim zachodnim za metr kwadratowy ziemi budowlanej zapłacimy 256 zł, a w bardziej odległym powiecie żyrardowskim już tylko 95 zł. Dla porównania: w bezpośrednimsąsiedztwie Krakowa metr kwadratowy kosztuje 158 zł, a Poznania 189 zł.

— Na rynkach panuje niepewność. W takim czasie warto kupować ziemię, gdyż możliwe są wyjątkowo okazyjne transakcje. Nawet biorąc pod uwagę kilkuletni okres przygotowywania inwestycji przy skrajnie niesprzyjających uwarunkowaniach takie zakupy mogą się opłacać — dodaje Sławomir Horbaczewski, wiceprezes Marvipolu.

Mocną stroną wschodnich powiatów — otwockiego, mińskiego, wołomińskiego oraz legionowskiego jest bliskość Warszawy. Jednak pełne wykorzystanie atrakcyjnego położenia jest niemożliwe z powodu słabych połączeń drogowych ze stolicą. W najbliższych latach raczej się to nie zmieni. Sytuację powiatów wschodnich poprawia infrastruktura kolejowa, ale to wciąż za mało.

Zachód lepiej położony

Powiaty na zachód od Wisły czerpią znacznie większe korzyści ze swego położenia niż znajdujące się na wschodnim brzegu rzeki. Bliskość ważnych szlaków komunikacyjnych — tras łączących stolicę z Krakowem, Kielcami, Radomiem, Katowicami, Częstochową, Wrocławiem,

Poznaniem i Berlinem — zwiększa ich atrakcyjność. Wszystkie wymienione drogi są modernizowane. Także sieć kolejowa jest na tym terenie na tyle rozwinięta, że umożliwia codzienny dojazd do Warszawy z miejscowości leżących nie tylko w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy.

— Największe zyski przynosi inwestowanie w grunty rolne w pobliżu dużych miast i budowanych dróg. Działki budowlane w takich okolicach są w cenie. Znajdujące się często w bezpośrednim sąsiedztwie grunty rolne są natomiast kilkakrotnie tańsze. Przykładem może być powiat grodziski, gdzie ziemia rolna kosztuje średnio 39 zł/ mkw., a budowlana jest około pięć razy droższa. Ta dysproporcja to szansa dla inwestorów — uważa Hubert Telecki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu