Ziemia więcej warta

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 12-07-2016, 22:00

W ciągu ostatnich pięciu lat wartość gruntów rolnych na świecie rosła średnio 6,6 proc. rocznie.

Jak wynika z raportu Global Farmland Index, opublikowanego przez agencję doradczą Savills, począwszy od 2002 r. największy wzrost cen gruntów rolnych sięgający 20,4 proc. średniorocznie odnotowano w Europie Środkowej. W Polsce wynosił on 18,2 proc. Ceny gruntów najbardziej wahały się w Europie Zachodniej, rosnąc średnio 8 proc. rocznie.

Indeks cen w Ameryce Południowej rósł o 17,5 proc. rocznie, począwszy od 2002 r. Jednak od 2012 r. nastąpił spadek o 9,7 proc. w skali roku, spowodowany presją na obniżenie cen towarów rolnych. W Ameryce Północnej, gdzie ceny gruntów rolnych są ściśle powiązane z cenami surowców i dochodowością rolnictwa, w 2015 r. odnotowano spadek cen gruntów rolnych o 5 proc., w wyniku czego średni roczny wzrost indeksu wyhamował do 7,3 proc.

— Ceny gruntów są obecnie pod wpływem niskich cen surowców, ale rynek jest zróżnicowany. Na poziomie globalnym możliwości inwestycyjne zależą od jakości, skali i lokalizacji. Konieczne jest przeprowadzenie starannej analizy due diligence zwłaszcza teraz, kiedy w Europie panuje niepewność spowodowana wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej — mówi Matthew Sheldon z zespołu inwestycji w grunty rolne w Savills.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane