Czytasz dzięki

Ziko Apteka otworzy 50 placówek

  • Alina Treptow
opublikowano: 26-03-2015, 00:00

Krakowska grupa rośnie jak na drożdżach. W tym roku będzie mieć już 120 aptek.

Po trzech latach od wejścia w życie ustawy refundacyjnej apteki, przede wszystkim sieciowe, wróciły na inwestycyjną ścieżkę. W 2014 r. Grupa Ziko Apteka podwoiła liczbę placówek — z 34 do 68. Na koniec tego roku ma być ich już 120 aptek. Spółka finansuje inwestycje z własnej kieszeni oraz dzięki kredytom.

— Jesteśmy obecni w Małopolsce, na Mazowszu, Górnym i Dolnym Śląsku oraz Wielkopolsce. Tam będziemysię umacniać — mówi Jan Zając, prezes Ziko Apteka.

Grupa będzie rozwijać się organicznie. Nie wyklucza też przejęć, jednak prezes zastrzega, że do tej pory nie otrzymywał żadnych ciekawych propozycji. Te, które spływały, dotyczyły albo zbyt małych placówek, albo prowadzonych w modelu dyskontowym (duża sprzedaż, minimalna marża), które leżą poza kręgiem zainteresowania sieci. Drugim filarem biznesu krakowskiej grupy są drogerie. Pod szyldem Ziko Dermo działa 25 placówek.

— Chcemy otwierać kolejne punkty. Szukamy placówek w pobliżu naszych aptek, bo w takim przypadku mamy najwięcej synergii. Zdarza się nam też znaleźć lokalizację, w której możemy otworzyć Ziko Aptekę i Ziko Dermo — mówi Jan Zając.

Małopolska grupa musi się jednak liczyć z dużą konkurencją. Sieć Dr Max, należąca do czeskiego funduszu Penta, planuje w ciągu kilku lat otworzyć ponad 300 aptek.

Pelion, lider rynku aptecznego, będzie rozwijał się głównie poprzez franczyzę. Nie wyklucza też akwizycji, jednak interesują go głównie rynki zagraniczne. Kolejne inwestycje planuje też izraelska grupa Super-Pharm, która obecnie ma już blisko 60 placówek w Polsce. W perspektywie 2-3 lat powinno być ich już 100.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy