Zimbabwe znów emituje własną walutę...

Po raz pierwszy od siedmiu lat Zimbabwe wprowadza do obiegu swój własny pieniądz, który oficjalnie… nie jest pieniądzem.

Jak donosi serwis BBC, decyzja rządu ponownie ożywiła dyskusje i obawy związane z systemem pieniężnym w tym afrykańskim kraju, który przez ostatnie lata borykał się z największa na świecie hiperinflacją, której rezultatem było porzucenie własnej waluty. Od 2009 r. w obiegu znajduje się kilka innych walut, w tym dominujące znaczenie ma amerykański dolar.

DEMONY Z PRZESZŁOŚCI:
Zobacz więcej

DEMONY Z PRZESZŁOŚCI:

Zapowiedź wznowienia druku pieniądza przez bank w Harare obudziła złe wspomnienia Zimbabwejczyków. W szczytowym okresie hiperinflacji ceny rosły o 98 proc. dziennie, a banknot o najwyższym nominale, 100 bilionów dolarów, wart był według kursu rynkowego 0,20 USD. Bloomberg

Po raz pierwszy informacja o możliwym druku własnego pieniądza pojawiła się w maju 2016 r., co z miejsca wywołało największe od dekady protesty przeciwko prezydentowi Mugabe.

Tymczasem zimbabweński rząd twierdzi, że nowe banknoty nie są oficjalną walutą, a jedynie notami obligacyjnymi z dolarowym parytetem.

Uzasadnia, że ich wprowadzenie do obiegu ma rozwiązać problem pogarszających się niedoborów gotówki i zatrzymać odpływ amerykańskich dolarów z kraju. Ruch został pozytywnie przyjęty przez działające w Zimbabwe grupy biznesowe. Przelicznik ma wynosić 1 do 1 USD

Początkowo do obiegu mają trafić banknoty 2 i 5 dolarów zimbabweńskich o wartości 10 mln USD. Bank centralny zapowiedział, że w związku z wprowadzeniem waluty, jej emisja będzie kontrolowana, zaś wypłaty z bankomatów limitowane do 150 USD tygodniowo. Waluta ma nie mieć żadnej wartości poza granicami Zimbabwe.

Główne partie opozycyjne, pracownicy i grupy społeczeństwa obywatelskiego planuje dalsze protesty w tym tygodniu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Zimbabwe znów emituje własną walutę...