Zimbabwe znów emituje własną walutę...

opublikowano: 28-11-2016, 13:24

Po raz pierwszy od siedmiu lat Zimbabwe wprowadza do obiegu swój własny pieniądz, który oficjalnie… nie jest pieniądzem.

Jak donosi serwis BBC, decyzja rządu ponownie ożywiła dyskusje i obawy związane z systemem pieniężnym w tym afrykańskim kraju, który przez ostatnie lata borykał się z największa na świecie hiperinflacją, której rezultatem było porzucenie własnej waluty. Od 2009 r. w obiegu znajduje się kilka innych walut, w tym dominujące znaczenie ma amerykański dolar.

Zapowiedź wznowienia druku pieniądza przez bank w Harare obudziła złe wspomnienia Zimbabwejczyków. W szczytowym okresie hiperinflacji ceny rosły o 98 proc. dziennie, a banknot o najwyższym nominale, 100 bilionów dolarów, wart był według kursu rynkowego 0,20 USD.
Zobacz więcej

DEMONY Z PRZESZŁOŚCI:

Zapowiedź wznowienia druku pieniądza przez bank w Harare obudziła złe wspomnienia Zimbabwejczyków. W szczytowym okresie hiperinflacji ceny rosły o 98 proc. dziennie, a banknot o najwyższym nominale, 100 bilionów dolarów, wart był według kursu rynkowego 0,20 USD. Bloomberg

Po raz pierwszy informacja o możliwym druku własnego pieniądza pojawiła się w maju 2016 r., co z miejsca wywołało największe od dekady protesty przeciwko prezydentowi Mugabe.

Tymczasem zimbabweński rząd twierdzi, że nowe banknoty nie są oficjalną walutą, a jedynie notami obligacyjnymi z dolarowym parytetem.

Uzasadnia, że ich wprowadzenie do obiegu ma rozwiązać problem pogarszających się niedoborów gotówki i zatrzymać odpływ amerykańskich dolarów z kraju. Ruch został pozytywnie przyjęty przez działające w Zimbabwe grupy biznesowe. Przelicznik ma wynosić 1 do 1 USD

Początkowo do obiegu mają trafić banknoty 2 i 5 dolarów zimbabweńskich o wartości 10 mln USD. Bank centralny zapowiedział, że w związku z wprowadzeniem waluty, jej emisja będzie kontrolowana, zaś wypłaty z bankomatów limitowane do 150 USD tygodniowo. Waluta ma nie mieć żadnej wartości poza granicami Zimbabwe.

Główne partie opozycyjne, pracownicy i grupy społeczeństwa obywatelskiego planuje dalsze protesty w tym tygodniu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Zimbabwe znów emituje własną walutę...