Zimny prysznic

Agata Ałykow
14-09-2009, 00:00

Od 1 stycznia 2010 r. Unia ograniczy dostęp do niektórych substancji chłodniczych. Oj, będzie kłopot.

Jeśli urządzenia nie zostaną w porę skontrolowane, krajowy przemysł może mieć poważne kłopoty

Od 1 stycznia 2010 r. Unia ograniczy dostęp do niektórych substancji chłodniczych. Oj, będzie kłopot.

Sprawa rozbija się o dostęp do czynnika HCFC-22, zwanego też R22. Należy on do rodziny substancji odpowiedzialnych za zubożanie warstwy ozonowej.

— R22 jest bardzo popularny w Polsce. Znajduje zastosowanie w niemal wszystkich instalacjach chłodzących. Tymczasem, podobnie jak bardziej szkodliwe czynniki z grupy CFC, powinien szybko całkowicie zniknąć z użycia — twierdzi Michał Dobrzyński z Krajowego Forum Chłodnictwa (KFCh).

Od nowego roku R22 będzie stosowany wyłącznie do konserwacji urządzeń chłodniczych. Nie będzie jednak można korzystać z zapasów ani kupić go od producenta. Tak ma być przez cztery lata — do całkowitego wycofania czynnika z rynku.

— Przepisy unijne mówią, że przez ten czas do konserwacji urządzeń będzie można stosować czynnik R22, ale tylko pochodzący z odzysku. Substancja musi być oczyszczona i zregenerowana, po czym może wrócić do systemu chłodniczego — tłumaczy Michał Dobrzyński.

I tu właśnie zaczynają się schody.

— Co roku do serwisowania różnego typu urządzeń chłodniczych potrzeba w kraju około 500 ton czynnika. Natomiast w wyniku wymaganego przez prawo oczyszczania odzyskuje się zaledwie 10 ton. Wszystko dlatego, że ten czynnik po naprawie urządzenia chłodniczego jest do niego ponownie wpuszczany, zamiast podlegać wymianie i oczyszczaniu. Nietrudno sobie wyobrazić, w jakich kłopotach może się znaleźć przemysł spożywczy, ciężki, elektroniczny czy informatyczny, jeśli po nowym roku dojdzie do awarii — wyjaśnia specjalista z KFCh.

Przezorny zabezpieczony

Do wejścia przepisu w życie zostały trzy miesiące. To ostatni dzwonek, by dokonać profilaktycznego przeglądu urządzeń.

— Nie tylko dlatego, żeby uniknąć kłopotów wynikających z braku czynnika R22. Po Nowym Roku przedsiębiorcy mogą mieć poważny problem z umówieniem się z ekipami serwisującymi, zawalonymi ogromną liczbą zleceń — ostrzega Michał Dobrzyński.

Można też zastąpić wysłużone urządzenia nowymi lub przezbroić instalację na jeden z popularnych czynników HFC lub drop-in.

Czynność nie jest skomplikowana. W wielkim skrócie — wystarczy wypompować stary czynnik R22, wymienić olej, przepłukać instalację i wpuścić ekologiczny zamiennik. Zużyty R22 musi trafić do odzysku, prowadzonego w 80 miejscach w kraju. Powód? Zawiera szkodliwe domieszki, np. oleje, nadmierną ilość kwasów, rdzę. Bywa też, że jego skład odbiega od wzorca. W rezultacie w instalacji powstają nieszczelności i ubytki.

Powolne usuwanie

Systematyczne eliminowanie substancji szkodliwych dla atmosfery trwa już od 20 lat. To skutek regulacji zawartych w protokole montrealskim i uzupełniających go dokumentach. Celem tych działań jest ochrona warstwy ozonowej. Specjaliści winą za degradację strefy ochronnej ziemi obarczają freony stosowane m.in. w chłodziarkach, do wydmuchiwania pianek poliuretanowych, w rozpuszczalnikach i w aerozolach.

Mimo gruntownych badań potwierdzających negatywne działanie freonu, świat nie od razu zaakceptował ten fakt. Przeciwko wyeliminowaniu freonów z użycia buntowały się przede wszystkim koncerny przemysłowe w obawie przed bankructwem. Ostatecznie jednak i one przystąpiły do ochrony środowiska naturalnego. W 1978 r. Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Kanada oraz kraje skandynawskie: Szwecja, Dania i Norwegia, jako pierwsze wprowadziły zakaz stosowania freonów w aerozolach.

Czy te działania przyniosą oczekiwany skutek, okaże się prawdopodobnie w 2011 r. Za dwa lata planuje się dokonanie oceny wpływu działań zmniejszających emisję szkodliwych substancji ulatniających się do atmosfery.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agata Ałykow

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Zimny prysznic