Zimny: Wstrzymać prywatyzację w strategicznych sektorach gospodarki - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-12-2005, 07:49

Powinniśmy wstrzymać prywatyzację takich strategicznych sektorów gospodarki narodowej, jak elektroenergetyka, górnictwo, gazownictwo - do czasu opracowania przez rząd i zaakceptowania przez zainteresowane strony kompleksowej strategii rozwoju gospodarki do roku 2010, w tym kompleksu paliwowo-energetycznego, powiedział "Naszemu Dziennikowi" prof.

Powinniśmy wstrzymać prywatyzację takich strategicznych sektorów gospodarki narodowej, jak elektroenergetyka, górnictwo, gazownictwo - do czasu opracowania przez rząd i zaakceptowania przez zainteresowane strony kompleksowej strategii rozwoju gospodarki do roku 2010, w tym kompleksu paliwowo-energetycznego, powiedział "Naszemu Dziennikowi" prof. Jacek Zimny, przewodniczący Polskiej Geotermalnej Asocjacji i ekspert Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki w Polsce.

Profesor uważa, że należy skończyć z wybiórczym i przypadkowym prywatyzowaniem przez sprzedaż najlepszych polskich przedsiębiorstw w celu ratowania budżetu. Jego zdaniem dotychczasowa praktyka dzielenia i sprzedaży elektroenergetyki jest sprzeczna z praktyką najsilniejszych państw Europy. - Mam tu na myśli Rosję, Niemcy, Francję, Włochy czy Szwecję, które poprzez swoje narodowe koncerny energetyczne wykupują inne firmy, wzmacniając tym swoją potęgę gospodarczą, powiedział Zimny.

Zdaniem rozmówcy "Naszego Dziennika", przyjmując jako nadrzędne cele suwerenność państwa, bezpieczeństwo energetyczne i interes narodowy, należałoby przekształcić dotychczas istniejące państwowe przedsiębiorstwa energetyczne w jeden narodowy koncern energetyczny jako znacjonalizowany holding o jednej do dwóch grup kapitałowych o statusie użyteczności publicznej. To jest zgodne ze standardami unijnymi. Taki zespół elektrowni, jak np. Dolna Odra, która jest obecnie rezerwą awaryjną polskiego systemu energetycznego, musiałby pozostać pod kontrolą państwa i wszedłby w skład jednej z grup energetycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane