Ziobro: od wtorku szybsze rozpatrywanie spraw w sądach gospodarczych

20-03-2007, 12:41

Od wtorku rozpoczął się nowy sposób procedowania w  sądach gospodarczych. Ma on umożliwić znacznie szybsze, nawet o połowę, rozpatrywanie spraw - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

"Od dawna dla wszystkich było jasne, że jedną z głównych chorób polskiego wymiaru sprawiedliwości jest przewlekłość postępowania. Toczące się latami sprawy cywilne, karne i gospodarcze powodowały, że ludzie tracili wiarę w wymiar sprawiedliwości, w sens dochodzenia swoich należności, praw" - powiedział Ziobro.

Jak wyjaśnił wiceminister sprawiedliwości Andrzej Kryże, nowe rozwiązania precyzują przepisy i usuwają te, które spowalniały postęp spraw. Jedną ze zmian jest obowiązek wskazania przez strony, już w pierwszych pismach procesowych, wszystkich wniosków dowodowych, na które będą się powoływały oraz możliwość ukarania grzywną strony lub pełnomocnika, gdy w sytuacji np. wyimaginowanej choroby, zmusi sąd do przesunięcia terminu sprawy.(DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Ziobro: od wtorku szybsze rozpatrywanie spraw w sądach gospodarczych